Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Heli-Expo 2014: Japonia zamawia AW139

Lotnictwo cywilne, 25 lutego 2014

Władze dwóch japońskich prefektur zamówiły śmigłowce AW139 w wersji pożarniczej.

AW139 w barwach agencji zajmującej się gaszeniem pożarów i zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych z japońskiej prefektury Saitama / Zdjęcie: AgustaWestland

Podczas Heli-Expo, odbywającego się w kalifornijskim Anaheim, koncern AgustaWestland zawarł umowy z dwiema japońskimi prefekturami w sprawie dostaw śmigłowców AW139 w wersji pożarniczej.

Pierwszym nabywcą jest agencja zajmująca się gaszeniem pożarów i zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych prefektury Tottori. Zamówiony przez nią wiropłat zostanie wyposażony w układ antykolizyjny (TCAS), radiolokator meteorologiczny, termowizyjny układ obserwacji przedniej półsfery, reflektor poszukiwaczy, zawiesie ładunkowe, wciągarkę, narty i filtry wlotów powietrza do silników. AW139 będzie przystosowany do przenoszenia zbiornika z wodą (tzw. Bambi) na podwieszeniu zewnętrznym lub do zabudowania zbiornika pod kadłubem.

Drugi AW139 przeznaczony będzie dla analogicznej agencji z prefektury Yamagata. Będzie on mógł przenosić tylko zbiornik Bambi. Jego wyposażenie będzie niemal identyczne z wyżej wymienionym, za wyjątkiem zewnętrznych głośników. Rozpoczęcie eksploatacji obydwu wiropłatów zaplanowano w 2. połowie 2015. Ich dostawcą będzie Mitsui Bussan Aerospace (Nowy dystrybutor AW169, 2012-12-31).

AW139 jest bardzo popularny w Japonii. Straż Wybrzeża złożyła zamówienia na 18 śmigłowców tego typu. Innymi użytkownikami są policje narodowa i metropolitalne (Kolejne śmigłowce dla japońskiej policji, 2013-03-07), agencje zajmująca się gaszeniem pożarów i zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych, a także agencje informacyjne All Nippon Helicopter (NHK) i Kansai TV.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.