Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dwie eskadry RAF rozwiązane

Lotnictwo wojskowe, 31 marca 2014

Królewskie wojska lotnicze W. Brytanii rozwiązały dwie eskadry wyposażone w samoloty Tornado.

Uroczystość rozformowania 12. i 617. eskadry RAF miała miejsce w bazie Lossiemouth

W piątek w bazie Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Lossiemouth w Szkocji miała miejsce uroczystość rozwiązania dwóch eskadr – 12.(B) i 617. – wyposażonych w samoloty uderzeniowe Tornado GR4. Od połowy br. ich miejsce zajmą dwie inne jednostki – 1. i 6. eskadra, które zostaną przebazowane z RAF Leuchars. Ich wyposażeniem są wielozadaniowe Eurofightery Typhoon (Plany przebazowania Typhoonów, 2013-08-20).

12. (Bomber) squadron RAF został utworzony w 1915. Jego lotnicy walczyli podczas obydwu wojen światowych, a następnie podczas wojny nad Zatoką Perską w 1991. W bieżącym stuleciu jednostka wzięła udział w kampaniach w Iraku, Afganistanie i Libii. Po rozwiązaniu część personelu 12.(B) eskadry pozostanie w macierzystej bazie, aby szkolić się w pilotażu i obsłudze Typhoonów.

Tornado GR4 ze składu Dambusters podczas działań w Iraku / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Natomiast 617. eskadra, znana jako Dambusters, powstała w 1943. Jej najsłynniejszy wyczyn to atak na niemieckie zapory wodne przy pomocy bomb skaczących, przeprowadzony w maju 1943. Współcześnie personel eskadry brał udział w działaniach nad Zatoką Perską w 1991 i w Iraku. Dambusters powrócą do służby w 2018. Będzie to zarazem pierwsza jednostką RAF eksploatująca samoloty F-35B Lightning II.

Obecnie jedyne jednostki liniowe RAF wyposażone w uderzeniowe Tornado GR4 stacjonują w bazie Marham. Są to eskadry 2.(AC), 9.(B) i 31. Natomiast bazująca w Lossiemouth 15.(R) eskadra, zajmująca się szkoleniem operacyjnym na ten typ, zakończy swoją działalność w 2018. Ostatnie Tornada zakończą służbę w RAF rok później.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.