Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dwie eskadry RAF rozwiązane

Lotnictwo wojskowe, 31 marca 2014

Królewskie wojska lotnicze W. Brytanii rozwiązały dwie eskadry wyposażone w samoloty Tornado.

Uroczystość rozformowania 12. i 617. eskadry RAF miała miejsce w bazie Lossiemouth

W piątek w bazie Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Lossiemouth w Szkocji miała miejsce uroczystość rozwiązania dwóch eskadr – 12.(B) i 617. – wyposażonych w samoloty uderzeniowe Tornado GR4. Od połowy br. ich miejsce zajmą dwie inne jednostki – 1. i 6. eskadra, które zostaną przebazowane z RAF Leuchars. Ich wyposażeniem są wielozadaniowe Eurofightery Typhoon (Plany przebazowania Typhoonów, 2013-08-20).

12. (Bomber) squadron RAF został utworzony w 1915. Jego lotnicy walczyli podczas obydwu wojen światowych, a następnie podczas wojny nad Zatoką Perską w 1991. W bieżącym stuleciu jednostka wzięła udział w kampaniach w Iraku, Afganistanie i Libii. Po rozwiązaniu część personelu 12.(B) eskadry pozostanie w macierzystej bazie, aby szkolić się w pilotażu i obsłudze Typhoonów.

Tornado GR4 ze składu Dambusters podczas działań w Iraku / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Natomiast 617. eskadra, znana jako Dambusters, powstała w 1943. Jej najsłynniejszy wyczyn to atak na niemieckie zapory wodne przy pomocy bomb skaczących, przeprowadzony w maju 1943. Współcześnie personel eskadry brał udział w działaniach nad Zatoką Perską w 1991 i w Iraku. Dambusters powrócą do służby w 2018. Będzie to zarazem pierwsza jednostką RAF eksploatująca samoloty F-35B Lightning II.

Obecnie jedyne jednostki liniowe RAF wyposażone w uderzeniowe Tornado GR4 stacjonują w bazie Marham. Są to eskadry 2.(AC), 9.(B) i 31. Natomiast bazująca w Lossiemouth 15.(R) eskadra, zajmująca się szkoleniem operacyjnym na ten typ, zakończy swoją działalność w 2018. Ostatnie Tornada zakończą służbę w RAF rok później.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.