Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Plany przebazowania Typhoonów

Lotnictwo wojskowe, 20 sierpnia 2013

Dowództwo Royal Air Force rozpoczęło przygotowania do przebazowania jednostek wyposażonych w samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon z Leuchars do Lossiemouth.

Przebazowanie eskadr RAF wyposażonych w Typhoony pozwoli im na szybsze przechwytywanie intruzów, naruszających północny obszar przestrzeni powietrznej Wysp Brytyjskich / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Zgodnie z planami dowództwa Royal Air Force (Królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii), ujawnionymi w 2011, za 2 lata w bazie Leuchars w Szkocji stacjonować będą jednostki wojsk lądowych. Natomiast w leżącej dalej na północ Lossiemouth za niespełna rok pojawią się pierwsze Eurofightery. Dla ich potrzeb zostaną tam odnowione hangary i pomieszczenia dla załóg lotniczych i personelu obsługi naziemnej.  

W związku z tym RAF Lossiemouth przestanie być bazą zapasową dla samolotów uderzeniowych Tornado GR4. Obydwie tamtejsze eskadry, 12. i słynna 617. Dambusters, która w maju 1943 przeprowadziła serię ataków na niemieckie zapory wodne przy pomocy bomb skaczących, zostaną rozwiązane w marcu 2014, w związku z zakończeniem służby przez ten typ w końcu bieżącej dekady.

Jednak już w 2016 eskadra Dambusters zostanie sformowana na nowo i przeniesiona do bazy Marham. Oprócz tego, jako pierwsza w RAF zostanie wyposażona w samoloty F-35, które wejdą do służby począwszy od 2018. Jej personel stanowić będą piloci RAF i FAA. Wstępne szkolenie załóg lotniczych realizowane będzie w bazie US Air Force Edwards w Kalifornii.

Jako pierwszy do Lossiemouth zostanie przebazowana 6. eskadra, w czerwcu 2014. Po trzech miesiącach dołączy do niej 1. eskadra. Trzecia jednostka w bazie, której numer jeszcze nie jest znany, zostanie sformowana w marcu 2015. Miesiąc później do Marham zostanie przerzucona 15. eskadra, zajmująca się szkoleniem operacyjnym na Tornado GR4.

Od marca przyszłego roku RAF zacznie odbierać Typhoony z 3. transzy dostaw (Montaż Eurofightera ostatniej partii, 2012-11-05), natomiast pierwsze samoloty z 1. transzy będą wycofywane w 2016. Rok później na uzbrojenie brytyjskich Eurofighterów wejdą kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (BVRAAM) Meteor (Typhoon wystrzelił Meteora, 2012-12-06), a w 2018 – pociski manewrujące Storm Shadow. Dwa lata później do arsenału dołączą pociski powietrze-powierzchnia Brimstone.

Co ciekawe, uzyskanie całkowitej zdolności bojowej Typhoonów wyposażonych w radary z anteną fazowaną (ASEA) planowane jest w 2021, czyli zaledwie 9 lat przed rozpoczęciem wycofywania typu ze służby.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.