Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francusko-włoskie strzelania Aster 30

Przemysł zbrojeniowy, 26 maja 2014

Wojska lotnicze Francji i wojska lądowe Włoch przeprowadziły wspólne próbne strzelania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych SAMP/T. Odpalano rakiety MBDA Aster 30.

SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1 może przechwytywać wszystkie cele latające, w tym pociski manewrujące, a także pociski balistyczne krótkiego zasięgu lub teatru działań, mające zasięg 600 km. Aster 30 ma doskonałą zwrotność i manewrowość, zapewniającą zniszczenie celu przez bezpośrednie trafienie / Zdjęcie: MBDA

Wspólne próbne strzelanie rakietowych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych SAMP/T odbyło się na poligonie DGA w Biscarrosse, na południu Francji. W ich trakcie wojska lotnicze Francji i wojska lądowe Włoch wystrzeliły po jednym pocisku rakietowym MBDA Aster 30 do dwóch bezzałogowych statków latających. Próba zakończyła się pełnym sukcesem – obydwie rakiety przechwyciły cel. Co znamienne, strzelania odbyły się w obecności dwóch przedstawicieli polskiego MON (Izrael rezygnuje z Tarczy Polski?, 2014-05-15).

Zeszłotygodniowe próby udowodniły zdolności systemów SAMP/T w zakresie interoperacyjności. Był to pierwszy przypadek jednoczesnego strzelania włoskich i francuskich zestawów SAMP/T we francuskim ośrodku testowym DGA. Także po raz pierwszy włoskie i francuskie rakiety Aster 30 zostały jednocześnie użyte przeciwko celom tego samego typu.

SAMP/T jest lądowym systemem obrony powietrznej średniego zasięgu, wyposażonym w pociski MBDA Aster 30 (o zasięgu 120 km), zamówionym przez siły zbrojne Francji i Włoch (Udany test SAMP/T, 2013-03-09). System składa się z układu kierowania ogniem z wielofunkcyjnym radiolokatorem z anteną fazowaną i wyrzutni pionowych, zamontowanych na ciężarówkach 8x8: włoskich Astra/Iveco i francuskich Renault-KERAX.. Dzięki dużej szybkostrzelności SAMP/T jest zdolny do zwalczania zmasowanych ataków, odpalając szybką salwą 8 pocisków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra