Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francusko-włoskie strzelania Aster 30

Przemysł zbrojeniowy, 26 maja 2014

Wojska lotnicze Francji i wojska lądowe Włoch przeprowadziły wspólne próbne strzelania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych SAMP/T. Odpalano rakiety MBDA Aster 30.

SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1 może przechwytywać wszystkie cele latające, w tym pociski manewrujące, a także pociski balistyczne krótkiego zasięgu lub teatru działań, mające zasięg 600 km. Aster 30 ma doskonałą zwrotność i manewrowość, zapewniającą zniszczenie celu przez bezpośrednie trafienie / Zdjęcie: MBDA

Wspólne próbne strzelanie rakietowych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych SAMP/T odbyło się na poligonie DGA w Biscarrosse, na południu Francji. W ich trakcie wojska lotnicze Francji i wojska lądowe Włoch wystrzeliły po jednym pocisku rakietowym MBDA Aster 30 do dwóch bezzałogowych statków latających. Próba zakończyła się pełnym sukcesem – obydwie rakiety przechwyciły cel. Co znamienne, strzelania odbyły się w obecności dwóch przedstawicieli polskiego MON (Izrael rezygnuje z Tarczy Polski?, 2014-05-15).

Zeszłotygodniowe próby udowodniły zdolności systemów SAMP/T w zakresie interoperacyjności. Był to pierwszy przypadek jednoczesnego strzelania włoskich i francuskich zestawów SAMP/T we francuskim ośrodku testowym DGA. Także po raz pierwszy włoskie i francuskie rakiety Aster 30 zostały jednocześnie użyte przeciwko celom tego samego typu.

SAMP/T jest lądowym systemem obrony powietrznej średniego zasięgu, wyposażonym w pociski MBDA Aster 30 (o zasięgu 120 km), zamówionym przez siły zbrojne Francji i Włoch (Udany test SAMP/T, 2013-03-09). System składa się z układu kierowania ogniem z wielofunkcyjnym radiolokatorem z anteną fazowaną i wyrzutni pionowych, zamontowanych na ciężarówkach 8x8: włoskich Astra/Iveco i francuskich Renault-KERAX.. Dzięki dużej szybkostrzelności SAMP/T jest zdolny do zwalczania zmasowanych ataków, odpalając szybką salwą 8 pocisków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.