Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

14 chętnych na Wisłę

Przemysł zbrojeniowy, 27 czerwca 2013

Do dialogu technicznego na przeciwlotniczy i przeciwrakietowy zestaw średniego zasięgu o kryptonimie Wisła przystąpiło 14 oferentów z 7 państw świata. Z liczących się producentów nie ma jedynie przedstawicieli Rosji i ChRL.

Według nadal obowiązujących planów, Ministerstwo Obrony Narodowej chce do 2020 pozyskać osiem baterii zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu, z możliwością niszczenia głowic pocisków balistycznych. Pierwsza powinna się znaleźć w siłach zbrojnych w 2017. Na zdjęciu jedna z prób systemu MEADS, który również jest proponowany Polsce / Zdjęcie: MEADS International

Do wzięcia udziału w ogłoszonym przez Inspektorat Uzbrojenia dialogu technicznym (Dialog techniczny o Tarczy Polski, 2013-06-05) zgłosiło się 14 podmiotów. W rozmowach z MON, które będą trwały do końca września br., wezmą udział cztery spółki z USA: MEADS International, Northop Grumman International Trading, Boeing Strategic Missile & Defense Systems (SM&DS) i Raytheon.

Z Hiszpanii swój akces zgłosiły Indra i Sener Ingenieria y Sistems (reprezentowana przez swoją polską filię), a także MBDA z Francji, Aselsan z Turcji, Selex ES z Włoch (dawna Selex Galileo; spółka wchodząca w skład Finmeccanica), międzynarodowa korporacja Thales (przez swoją polską spółkę) oraz rząd Izraela przez agencję Sibat zależną od ministerstwa obrony. Z Polski do dialogu zgłosiły się Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza, Polski Holding Obronny i Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Dialog techniczny ma pozwolić na ocenę możliwości spełnienia przez producentów wymagań taktyczno-technicznych wojska, a także uzyskać informacje niezbędne do przygotowania szczegółowych założeń programu, jego szacunkowych kosztów i terminów realizacji. Ważnym elementem dialogu będzie także określenie zakresu udziału polskich przedsiębiorstw w budowie Tarczy Polski (Kłopot z integratorem Tarczy Polski, 2013-04-16).

Program Wisła jest najważniejszym elementem ogłoszonego przez prezydenta RP Bronisław Komorowskiego programu budowy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu (Program obrony powietrznej w Sejmie, 2012-09-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.