Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafale w Indiach

Lotnictwo wojskowe, 12 czerwca 2014

Wojska lotnicze Francji wysłały do Indii 4 samoloty wielozadaniowe Rafale. Biorą one udział w ćwiczeniach Garuda V.

Formacja sojuszniczych samolotów, biorących udział w ćwiczeniach Garuda V. Prowadzi ją Su-30MKI, lewym prowadzonym jest MiG-21, a prawym – MiG-27. Zamykającym jest Rafale / Zdjęcie: MO Indii

Od 2 czerwca w Indiach przebywają 4 samoloty wielozadaniowe Rafale, ze składu Escadron de Chasse 3/33 Lorraine, Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji), z bazy lotniczej BA 112 Reims-Champagne. W przebazowaniu do Azji towarzyszył im tankowiec C-135FR z GRV 02.091 Bretagne.

Francuscy lotnicy biorą udział w manewrach Garuda V, odbywających się na terenie bazy lotniczej Jodhpur, w pobliżu granicy z Pakistanem. Wspólnie z nimi ćwiczą samoloty bojowe Su-30MKI, MiG-27 i MiG-21, w liczbie 12, oraz samoloty wczesnego ostrzegania A-50 i tankowce Ił-78 Bhartiya Vāyu Senā (BVS, wojsk lotniczych Indii).

Jest to już piąta edycja francusko-indyjskich ćwiczeń. Poprzednia edycja odbyła się w 2010, w bazie lotniczej Istres we Francji. Brały w niej udział także wojska lotnicze Singapuru, które wysłały do Europy wielozadaniowe F-16 i tankowiec KC-135.

Celem manewrów jest zapoznanie się lotników Armee de l’Air i BVS z procedurami i metodologią operowania sojuszników, wykonywanie wspólnych misji w różnych warunkach, zgodnie z różnymi scenariuszami działań i zacieśnianie współpracy pomiędzy obydwoma krajami.

W trakcie ćwiczeń wykonywano m. in. zadania polegające na zwalczaniu dużych sił przeciwnika, przechwytywaniu statków powietrznych poruszających się z małą prędkością oraz osłonę własnych celów o szczególnym znaczeniu i zwalczanie analogicznych celów przeciwnika. Lotnicy doskonalą także umiejętności pobierania paliwa podczas lotu i prowadzą walki manewrowe 1 na 2 i 2 na 2.

Kilka dni temu bazę Jodhpur odwiedził gen. Denis Mercier, szef Sztabu szef sztabu Armee de l’Air, który stwierdził, że jest pod wrażeniem współpracy indyjskich i francuskich lotników. Tegoroczne ćwiczenie jest także doskonałą okazją do zapoznania się ze zdolnościami bojowymi Rafale przez pilotów i obsługę techniczną BVS. Jak wiadomo, Indie zakupiły 126 samolotów tego typu (Porozumienie w sprawie produkcji Rafale, 2014-03-14). Zakończenie manewrów Garuda V zaplanowano na jutro.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.