Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

III Sympozjum w WSOWL

Przemysł zbrojeniowy, 14 czerwca 2014

11 czerwca w WSOWL we Wrocławiu odbyło się III sympozjum Nowoczesne technologie w szkoleniu wojsk poświęcone systemom symulacyjnym i treningowym.

III Sympozjum otworzył rektora-komendant WSOWL, płk prof. dr hab. Mariusz Wiatr

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych (WSOWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz gliwicki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM już po raz trzeci zorganizowały na terenie wrocławskiej uczelni wojskowej seminarium poświęcone najnowszym osiągnięciom z zakresu wykorzystania wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości w procesach szkolenia (Konferencja w WSOWL, 2013-04-26).

Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z ćwiczeniem realizowanym za pomocą symulatora SK-1

Sympozjum odbywającej się pod hasłem Wirtualna rzeczywistość – realne bezpieczeństwo, obok licznej rzeszy wojskowych i reprezentantów OBRUM, zgromadziło przedstawicieli wielu przedsiębiorstw m.in. Teldat, CMI Defence Polska, Bohemia Interactive Simulations, Motion System, IBCOL, Thales, Selective Fidelity Simulation, MASA Group, SIMIGON, SIMULUS, BAE Systems, Pitch, CAE, VirTra oraz SAAB.

Przed wyborem trenażerów i systemów symulacji dla wojska warto jest się przyjrzeć doświadczeniom innych armii. Świetną prezentację na ten temat miał na Sympozjum przedstawiciel firmy Minerva, Neale Smiles (b. pułkownik artylerii), obsługującej armię brytyjską

Sympozjum zostało podzielone na trzy sesje. Pierwsza, prowadzona w języku polskim, (przewodniczącym był prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat z OBRUM) i obejmująca wystąpienia przedstawicieli WSOWL oraz reprezentantów firm z Polski.

Podczas sympozjum podpisano też porozumienie o współpracy między WSOWL a Bohemia Interactive Simulation Poland, dystrybutora systemów VBS2/VBS3

Druga, w języku angielskim (przewodniczył jej płk dr Mirosław Smolarek, kierownik zakładu rozpoznania i dowodzenia WSOWL), została poświęcona przeglądowi rozwiązań niemieckich, francuskich, brytyjskich, szwedzkich i amerykańskich.

Trzecia sesja obejmowała pokazy dynamiczne systemów na hali WSOWL

Trzecia i ostatnia sesja (przewodniczący Marek Uziel z OBRUM), będąca w zasadzie demonstracją dynamiczną opisywanych wcześniej systemów, miała miejsce nie na sali konferencyjnej, ale w hali symulatorów, pracowniach dla młodych dowódców i udostępnionej hali.

Z okazji do zapoznania się z nowymi systemami skorzystali obecni z wizytą w WSOWL amerykańscy przyszli oficerowie, szkoleni w ramach programu ROTC / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Dużo uwagi wojskowi wykładowcy poświęcili doświadczeniom z dwunastomiesięcznego użytkowania kompleksowemu systemowi szkolenia załóg kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, wypożyczonemu uczelni przez OBRUM. Jest to unikatowe rozwiązanie w skali europejskiej, które wspomaga trening żołnierzy korzystających z tych wozów. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę do Wojska Polskiego trzech takich systemów – jeden zostanie w WSOWL, drugi trafi do 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, a trzeci do Centrum Wyszkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (Wojsko kupuje SK-1, 2014-05-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra