11 czerwca w WSOWL we Wrocławiu odbyło się III sympozjum Nowoczesne technologie w szkoleniu wojsk poświęcone systemom symulacyjnym i treningowym.
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych (WSOWL) im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz gliwicki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM już po raz trzeci zorganizowały na terenie wrocławskiej uczelni wojskowej seminarium poświęcone najnowszym osiągnięciom z zakresu wykorzystania wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości w procesach szkolenia (Konferencja w WSOWL, 2013-04-26).
Sympozjum odbywającej się pod hasłem Wirtualna rzeczywistość – realne bezpieczeństwo, obok licznej rzeszy wojskowych i reprezentantów OBRUM, zgromadziło przedstawicieli wielu przedsiębiorstw m.in. Teldat, CMI Defence Polska, Bohemia Interactive Simulations, Motion System, IBCOL, Thales, Selective Fidelity Simulation, MASA Group, SIMIGON, SIMULUS, BAE Systems, Pitch, CAE, VirTra oraz SAAB.
Sympozjum zostało podzielone na trzy sesje. Pierwsza, prowadzona w języku polskim, (przewodniczącym był prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat z OBRUM) i obejmująca wystąpienia przedstawicieli WSOWL oraz reprezentantów firm z Polski.
Druga, w języku angielskim (przewodniczył jej płk dr Mirosław Smolarek, kierownik zakładu rozpoznania i dowodzenia WSOWL), została poświęcona przeglądowi rozwiązań niemieckich, francuskich, brytyjskich, szwedzkich i amerykańskich.
Trzecia i ostatnia sesja (przewodniczący Marek Uziel z OBRUM), będąca w zasadzie demonstracją dynamiczną opisywanych wcześniej systemów, miała miejsce nie na sali konferencyjnej, ale w hali symulatorów, pracowniach dla młodych dowódców i udostępnionej hali.
Dużo uwagi wojskowi wykładowcy poświęcili doświadczeniom z dwunastomiesięcznego użytkowania kompleksowemu systemowi szkolenia załóg kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, wypożyczonemu uczelni przez OBRUM. Jest to unikatowe rozwiązanie w skali europejskiej, które wspomaga trening żołnierzy korzystających z tych wozów. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę do Wojska Polskiego trzech takich systemów – jeden zostanie w WSOWL, drugi trafi do 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, a trzeci do Centrum Wyszkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (Wojsko kupuje SK-1, 2014-05-16).