Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nigeria zbroi się przeciwko islamistom

Strategia i polityka, 23 lipca 2014

Nigeria chce pożyczyć za granicą 1 mld USD na zakup uzbrojenia do walki z islamistyczną organizacją, Boko Haram.

W br. Nigeria wyda na obronność i bezpieczeństwo wewnętrzne około 5,8 mld USD (17,7 mld zł). Spora część tej kwoty ma pomóc w poszukiwaniach ponad 100 uczennic uprowadzonych przez terrorystów z Boko Haram w połowie kwietnia z liceum w mieście Chibok w stanie Borno / Zdjęcie: MO Nigerii

Prezydent Nigerii, Goodluck Jonathan, zwrócił się do parlamentu z prośbą o zgodę na zaciągnięcie pożyczki na sumę nie większą niż 1 mld USD (3 mld zł). Środki te zostaną przeznaczone na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym broni palnej, amunicji, elementów indywidualnego oprządzenia żołnierzy oraz środków łączności, które pomogą w walce z Boko Haram.

W br., Nigeria przeznaczy 5,8 mld USD (17,7 mld zł) na obronność i bezpieczeństwo wewnętrzne – ok. 25% ogólnych wydatków rządowych. Według komentatorów, sporą część tej kwoty pochłonie korupcja, co odbije się na rzeczywistym tempie modernizacji technicznej sił zbrojnych. Bez nowego uzbrojenia, wojska lądowe i lotnicze – dwa rodzaje sił zbrojnych, które mają w tym przypadku kluczowe znaczenie – nie będą w stanie wystawić odpowiednio dużych sił do walki z islamistami.

Problemem jest jednak nie tylko nieodpowiednie wydatkowanie środków finansowych, ale też sposób obchodzenia się z zakupionym wyposażeniem. Zła obsługa techniczna jest powodem, dla którego od 5 lat uziemione zostają zakupione w latach 2006-2007 bezzałogowe statki latające Aerostar (Uziemione nigeryjskie Aerostary, 2014-05-27).

Równie ważne jest też niskie morale w siłach zbrojnych. W czerwcu kilkunastu członków nigeryjskiego korpusu oficerskiego – w tym 10 generałów – oskarżono o wspieranie ekstremistów i przekazywanie im informacji o przygotowywanych atakach wojsk rządowych oraz poziomie ochrony obiektów wojskowych, co mogło przyczynić się m.in. do ataku islamistów na bazę wojsk lotniczych na przedmieściach Maiduguri na północnym wschodzie kraju (Nigeryjscy generałowie wspierają ekstremistów, 2014-06-04, Islamiści atakują bazę wojsk lotniczych, 2013-12-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra