Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec prób armatohaubic w Indiach

Wojska lądowe, 23 lipca 2014

Armia indyjska zakończyła testy czterech proponowanych temu państwu armatohaubic 155 mm – dwóch holowanych i dwóch samobieżnych.

Zakończone niedawno próby poprzedziły wcześniejsze testy ogniowe realizowane w połowie 2013 w Radżastanie oraz na przełomie 2013/2014 na terenie północno wschodniego stanu Sikkim / Zdjęcie: Samsung Techwin

W indyjskim przetargu na dostawę 155-mm systemów artyleryjskich z lufami długości 52 kalibrów – holowanych TGS (Towed Gun System) i samobieżnych MGS (Mounted Gun System) – rywalizują cztery zagraniczne podmioty, wchodzące w skład konsorcjów z udziałem indyjskich przedsiębiorstw.

W rywalizacji na zestawy TGS, Indie chcą bezpośrednio zakupić od obcego dostawcy 400 holowanych haubicoarmat, a kolejne 1180 wyprodukować na miejscu w ramach transferu technologii. Jest to zgodne z polityką Make and Buy wpisaną w procedury zakupowe indyjskich sił zbrojnych.

O dostawy TGS rywalizują: francuski Nexter Systems oferujący zmodyfikowaną zgodnie z indyjskimi wymaganiami armatohaubicę Trajan oraz izraelski Elbit Systems, z modelem ATHOS 2052. Francuzi współpracują przy przetargu z prywatnym indyjskim przedsiębiorstwem Larsen & Toubro z Bombaju (Mumbaju), z którym w 2012  utworzyli konsorcjum, a Izraelczycy z Bharat Forge, wchodzącą w skład Kalyani Group z Pune.

W ramach MGS wielkość zamówienia będzie zdecydowanie mniejsza i ograniczy się do 100 zestawów. Rywalizacja toczy się między K9 Thunder południowokoreańskiego Samsung Techwin (na zdjęciu) oraz zmodyfikowaną rosyjską 2S19 MSTA-S, osadzoną na podwoziu czołgu T-72. Podobnie jak Nexter, południowokoreański producent połączył siły z Larsen & Toubro. Rosjanie z kolei nawiązali porozumienie z rządową Ordnance Factory Board (OFB).

Oba konkursy prowadzone są w ramach ogłoszonego w 1999 Field Artillery Rationalisation Plan, o wartości 6-8 mld USD (18,3-24,5 mld zł). Pierwotnie zakładał on wprowadzenie do służby. 2 820 holowanych i samobieżnych zestawów artyleryjskich (niektóre źródła podają liczbę ponad 3 000 egz.), do lat 2020. W ramach omawianego przedsięwzięcia New Delhi chciało nabyć m.in. 145 155-mm lekkich haubic holowanych M777A2 (Indie jednak bez M777?, 2014-07-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.