Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie jednak bez M777?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 lipca 2014

Władze Indii miały zrezygnować z zakupu 145 155-mm lekkich haubic holowanych M777A2.

Rezygnacja Indii z zakupu M777A2 pozostawi rodzime wojska lądowe bez lekkich 155-mm zestawów artyleryjskich niezbędnych do prowadzenia operacji wojskowych na terenach górzystych / Zdjęcie: USMC

W ślepym zaułku miały zdaniem ministra obrony Indii, Aruna Jaitleya, znaleźć się rozmowy z BAE Systems w sprawie zakupu przez Indie haubic M777A2. W ocenie indyjskich mediów, słowa te są równoznaczne z rezygnacją rządu z planów pozyskania brytyjskich zestawów artyleryjskich.

Jako przyczynę wstrzymania negocjacji, New Delhi wymienia m.in. zbyt dużą wartość potencjalnego kontraktu. Za 145 zestawów artyleryjskich M777A2 wraz z wyposażeniem dodatkowym, BAE Systems oczekiwało 885 mln USD (2,6 mld zł) (Indie zamawiają M777, 2013-08-08). Władze Indii nie chciały przystać na taką cenę, zwłaszcza że producent nie był w stanie sprostać ich oczekiwaniom dotyczącym rozmiarów oferty offsetowej, w tym zakresu transferu technologii, umożliwiającej rodzimą produkcję haubic.

Jeżeli doniesienia lokalnych mediów potwierdzą się, największym przegranym nieudanych negocjacji będą wojska lądowe Indii. Haubice miały trafić do formowanego właśnie 17. Korpusu Górskiego, którego liczące 90 tys. żołnierzy oddziały zostaną rozlokowane wzdłuż mierzącej 4000 km indyjsko-chińskiej linii demarkacyjnej (Line of Actual Control, LAC) (Indyjskie czołgi na granicę z Chinami, 2012-09-18), podobnie jak m.in. zakupywane w USA śmigłowce szturmowe AH-64E Apache Longbow czy transportowe CH-47F Chinook (Indyjskie Apache w wojskach lądowych, 2013-03-14).

Alternatywą dla M777A2 mogłyby teoretycznie okazać się 155-mm haubice Pegasus SLWH (Singapore Light Weight Howitzer) od Singapore Technologies Kinetics (STK). Oferta Singapurczyków została w przeszłości odrzucona w chwili, gdy wybuchł skandal korupcyjny, w który zamieszany był ówczesny dyrektor rządowego koncernu Indian Ordnance Factories Board (OFB), Sudipto Ghosh (Pegasus nadal zakazany, 2010-01-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra