Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Krótkie negocjacje w Indiach?

Lotnictwo wojskowe, 07 listopada 2012

Według nieoficjalnych informacji, zakończenie negocjacji i podpisanie przez Indie umowy z Boeingiem na zakup 15 śmigłowców transportowych Chinook CH-47F i 22 uderzeniowych AH-64D Apache może potrwać kilka miesięcy.

AH-64D Block III. Według informacji z kręgów indyjskiej komisji przetargowej, śmigłowiec ten wywarł ogromne wrażenie na przyszłym użytkowniku, przede wszystkim ze względu na jakość pokładowej elektroniki i wynikający z tego potencjał systemów uzbrojenia / Zdjęcie: Boeing

Sfinalizowanie dwóch umów Boeinga z Indiami na zakup 22 śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache Block III i 15 ciężkich śmigłowców transportowych Chinook CH-47F za szacowaną kwotę 2,4 mld USD może potrwać od 3 do 6 miesięcy. Tak twierdzi, cytowany przez AFP, anonimowy urzędnik ministerstwa obrony Indii, dodając, że kontrakty nie są zagrożone.

W ubiegłym miesiącu indyjskie media informowały o wygranej Boeinga nad Rosoboroneksportem na dostawę śmigłowców oraz transfer technologii (Apache zwyciężył w Indiach?, 2011-10-29, Finał negocjacji o indyjskich AH-64?, 2012-08-22,Jednak CH-47?, 2012-10-29 ). W pokonanym polu pozostały rosyjskie śmigłowce Mi-26 i Mi-28.

Według AFP, negocjacje z Boeingiem rozpoczęły się zaraz po wyborze obu ofert. Jeżeli rzeczywiście mają trwać około pół roku, oznaczałoby to bardzo szybkie tempo, szczególnie w odniesieniu do Indii. Po wyborze zwycięzcy do ustalenia pozostaje bowiem cała masa szczegółów dotyczących ostatecznych kosztów, zasad płatności czy terminów dostaw, co niemal zawsze wymaga trudnych rozmów i spełnienia wymogów prawnych.

Dla porównania, francuska Dassault Aviation, który wygrał w styczniu br. rywalizację na dostarczenie wojskom lotniczym Indii 126 myśliwców wielozadaniowych, oferując Rafale, do tej pory nie podpisał finalnej umowy (Finał negocjacji o Rafale ?, 2012-09-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.