Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej Boxerów dla Niemiec

Wojska lądowe, 17 listopada 2014

Władze Niemiec zamierzają zakupić kolejne 131 pojazdów opancerzonych rodziny Boxer 8x8.

Pojazdy opancerzone rodziny Boxer produkowane są przez Artec GmbH, joint-venture Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall MAN Military Vehicles. Wozy były dotąd eksploatowane podczas misji ISAF w Afganistanie, gdzie zebrały dobre opinie od żołnierzy niemieckiego kontyngentu / Zdjęcie: MO Niemiec

Rozmowy z producentem pojazdów, konsorcjum Artec GmbH, powinny rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni. Na zakup kolejnych Boxerów Niemcy zamierzają przeznaczyć 2,6 mld zł (620 mln euro). Dostawy pojazdów powinny rozpocząć się w 2016. Dotychczasowy portfel zamówień na niemieckie Boxery zamykał się liczbą 272 wozów, w większości w odmianie kołowych transporterów opancerzonych oraz ambulansu (Setny Boxer dla Niemiec, 2012-02-07).

Decyzję o zakupie kolejnej transzy pojazdów ułatwiły m.in. pozytywne doświadczenia Bundeswehry z ich eksploatacji podczas misji ISAF w Afganistanie (Boxery w Afganistanie, 2011-08-03). Według niemieckich mediów, wpływ na stanowisko Berlina mogły też mieć zawirowania systemu bezpieczeństwa w Europie.

Warto zaznaczyć, że poza Niemcami, na zakup Boxerów zdecydowała się również Holandia. Oba państwa złożyły dotąd zamówienie na 472 wozy tej rodziny, z czego 200 zasili Koninklijke Landmacht (wojska lądowe Holandii). Wiosną, Holendrzy odebrali pierwszego Boxera w odmianie ambulansu (Pierwszy Boxer AMB przekazany, 2014-04-23). Wcześniej do Holandii trafiały pojazdy szkoleniowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.