Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Belgowie i Holendrzy w walce z PI

Lotnictwo wojskowe, 08 stycznia 2015

Resorty obrony Belgii i Holandii opublikowały dane dotyczące wysiłku ich lotników w walce z Państwem Islamskim.

Belgijskie i holenderskie F-16, zwalczające bojówki PI, stacjonują w bazie Muwaffaq Salti w Azraq w Jordanii / Zdjęcie: MO Belgii

Belgia i Holandia opublikowały zestawienie opisujące wysiłek swoich kontyngentów lotniczych, wysłanych do walki z bojówkami Państwa Islamskiego (Belgia i Holandia dołączają do koalicji przeciw PI, 2014-09-25). Pierwsza rotacja żołnierzy Koniklijke Luchtmacht (królewskich wojsk lotniczych Holandii) powróci wkrótce do kraju.

Holandia wysłała na Bliski Wschód 6 samolotów F-16 oraz 250 oficerów i żołnierzy. Dotychczas wykonali oni 375 misji bojowych. W ich trakcie ponad 200 razy użyto uzbrojenia lotniczego przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego. Na przełomie roku, od 29 grudnia do 4 stycznia holenderskie F-16 odbyły 20 misji bojowych nad terenem Iraku, zrzucając 15 bomb na pozycje, obozy, pojazdy i oddziały PI.

Oprócz tego żołnierze holenderskich sił specjalnych zajmują się szkoleniem Kurdów i Irakijczyków w walce z terrorystami. Ogółem na Bliskim Wschodzie przebywa 380 Holendrów

Kontyngent wojsk lotniczych Belgii, także liczący 6 F-16 i 120 ludzi, zrealizował do końca ub. r. 298 misji. Większość z nich stanowiły loty rozpoznawcze. Podczas niektórych lotów zrzucono bomby kierowane GPS i laserowo. Jedna z misji nocnych polegała na ataku na rafinerię, produkującą paliwo dla potrzeb PI.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.