Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bojowy debiut Raptorów

Lotnictwo wojskowe, 23 września 2014

Pentagon poinformował o pierwszym bojowym użyciu samolotów F-22A Raptor.

Najprawdopodobniej w akcji nad Syrią wzięły udział F-22A Raptor stacjonujące w bazie Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W marcu br. z bazy Langley przerzucono do Azji 6 samolotów tego typu, wchodzących w skład 27th Fighter Squadron / Zdjęcie: US Air Force

Wczoraj siły Stanów Zjednoczonych Ameryki dokonały pierwszych uderzeń na cele w Syrii, na ośrodki znajdujące się pod kontrolą bojowników Państwa Islamskiego. W atakach użyto pocisków manewrujących Tomahawk oraz samolotów myśliwskich i bombowych oraz bezzałogowych statków latających – potwierdził rzecznik Pentagonu, wadm. John Kirby. Według doniesień ABC News w działaniach wzięły także udział samoloty wojsk lotniczych Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Jordanii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W trakcie 4 misji zniszczono 2 wozy HMMWV, pojazd opancerzony i pozycje islamistów na południowy wschód od Kirkuku.

Natomiast dziś w nocy przeprowadzono 14 kolejnych uderzeń, m.in. na miasta Abu Kamal, Al Hasaka, Ar-Rakka i Dajr Az-Zaur. W efekcie ataków zniszczono lub uszkodzono budynki, w których znajdowały się ośrodki dowodzenia jednostek Państwa Islamskiego, centra szkoleniowe i składy zaopatrzeniowe oraz ciężarówki i pojazdy opancerzone. Amerykanie wystrzelili też 47 pocisków manewrujących Tomahawk z pokładów niszczyciela rakietowego USS Arleigh Burke i krążownika rakietowego USS Philippine Sea.

Od początku działań samoloty amerykańskie wykonały 194 ataki na jednostki PI, znajdujące się na terenie Iraku i Syrii.

Zachodnie media donoszą o udziale we wspomnianych akcjach samolotów wielozadaniowych stealth F-22A Raptor (T-38 przeciw Raptorom , 2014-08-22). Według nich miały one wykonywać misje uderzeniowe. Zdaniem Marka Gunzingera, z Center for Strategic and Budgetary Assessments, bojownicy PI dysponują znacznie lepszymi środkami obrony powietrznej niż Libijczycy. Użycie przeciwko nim F-22A wydaje się dobrym pomysłem.

Jednak wydaje się, że wysłanie Raptorów przeciwko islamistom jest zabiegiem propagandowym, a nie rzeczywistą potrzebą. Należy pamiętać, że obecnie F-22A jest przystosowany do przenoszenia zaledwie 2 bomb kierowanych GBU-32 JDAM o masie 454 kg każda. Według przedstawicieli US Air Force mogą być one zrzucone w odległości 28 km od celu. Realizowany obecnie program modernizacji ma na celu umożliwienie Raptorowi przenoszenie 8 bomb GBU-39 SDB i niezależne zaatakowanie nimi takiej samej liczby celów (Modernizacji F-22 cd., 2013-02-22).

F-22A są wyposażone w łącze informacyjne Intra-Flight Data Link, które umożliwia im wymianę informacji z innymi samolotami tego typu. Jednak nie mają one łącza Link 16, jakie zabudowane jest w innych statkach powietrznych, okrętach i pojazdach używanych przez siły zbrojne NATO i USA. Raptor może odbierać informacje przekazywane za pośrednictwem Link 16, ale nie może za jego pomocą przesyłać danych do innych użytkowników tego protokołu. Z tego powodu podczas ćwiczeń piloci Raptorów muszą korzystać z łączności radiowej.

Tak więc najprawdopodobniej podczas ostatnich działań przeciwko PI F-22A wykonywały zadania osłony myśliwskiej (Spotkanie F-22 z irańskimi F-4, 2013-09-20). Przypadkowa utrata najnowocześniejszego samolotu bojowego byłaby zbyt dużym osłabieniem wizerunku US Air Force.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.