Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trenażery za 4,5 mln zł dla WOPL

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 lutego 2015

Zakończono postępowanie na dostawy dwóch kompletów urządzeń szkolno-treningowych do 23-mm przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich i artyleryjsko-rakietowych.

Kupiony przez wojsko trenażer ma umożliwiać symulację realnych warunków prowadzenia ognia w różnych sytuacjach taktycznych i zapewniać ergonomię pracy poszczególnych osób funkcyjnych na podobnym poziomie, jak w oryginalnym zestawie przeciwlotniczym / Zdjęcie: WP

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozstrzygnięciu postępowania na dostawy dwóch kompletów urządzeń szkolno-treningowych do 23-mm przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich ZU-23-2 i artyleryjsko-rakietowych ZUR-23-2KG Jodek-G. Mają być one przeznaczone do szkolenia obsług systemów eksploatowanych przez pododdziały Wojsk Obrony Przeciwlotniczej SZ RP. Jeden z kompletów ma trafić do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, drugi do Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

Do postępowania zgłoszono dwie oferty. Pierwszą przygotowały wspólnie Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Autocomp Management i Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX (BME 2012: TR-PPZR Grom z Arexu, 2012-06-30), drugą Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i Prexer. Inspektorat Uzbrojenia przy wyborze kierował się jedynym przyjętym kryterium ceny, przy założeniu, że wykonawca dostarcza produkty zgodny z specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Cena oferty pierwszych trzech przedsiębiorstw opiewała na 4.494.844,48 zł, a drugiej trójki na 8.364.000,00 zł (z VAT).

Urządzenie szkolno-treningowe mają tworzyć: stanowisko szkolno-treningowe, stanowisko instruktora, elementy zabezpieczające, zestaw części zamiennych i narzędzi oraz moduł zasilania. To pierwsze ma być w postaci podwozia 23-mm zestawu artyleryjsko-rakietowego ZUR-23-2KG wraz z mechanizmami napędowymi i układami naprowadzania, dołączonych makiet gabarytowo-masowych magazynów amunicji, w tym rakiet, ekwiwalentu masowego i gabarytowego automatów 2A14, luf i stołu startowego dla pocisku rakietowego Grom (MESKO dostarczy RST Grom, 2014-11-19), zamontowanego w miejscu celownika monitora kolorowego (o rozmiarach zapewniających zobrazowanie celownika i sytuacji taktycznej minimum trzykrotnie większej niż obraz widziany przez wyświetlany celownik), układu imitacji błysku wystrzałów z luf podczas prowadzenia ognia artyleryjskiego zsynchronizowany ze spustem, układu symulującego przeładowanie automatów oraz zachowanie się armaty podczas strzelania, układu zliczającego wystrzały i umożliwiającego strzelanie w przypadku wykorzystania całej amunicji do momentu ponownego załadowania, oraz układu imitacji akustycznej.

Urządzenie musi zapewniać naukę: przygotowania i utrzymywania armaty w gotowości do strzelania; podstaw celowania do celów powietrznych, naziemnych i nawodnych; prawidłowej oceny aktualnej sytuacji taktycznej tła; wykrywania celów, ich rozpoznawania i identyfikacji; wyboru kolejności zwalczania celów; przeniesienia ognia; określania sposobu strzelania, reżimu ognia oraz momentu jego otwarcia; umiejętności przestrzennego wyobrażenia granic stref ognia i rażenia dla różnych typów celów; obserwacji wyników strzelania i uwzględniania zdobytych doświadczeń z wcześniejszych treningów.

Trenażer powinien zapewniać tożsame parametry pracy zasadniczych elementów funkcjonalnych armat bojowych, a w szczególności: elektrycznych i ręcznych napędów w azymucie i kącie podniesienia,  zaimplementowanych typów celowników oraz symulację realnego zagrożenia obsługi. Zestaw nagłaśniający powinien umożliwiać generowanie dźwięków pola walki (symulowane strzelania rakietowe powinny sygnalizować przechwycenie sygnału termicznego przez rakietę). Dołączane makiety magazynków amunicji powinny mieć możliwość imitowania różnych stanów ich załadowania.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.