Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze akcje w PGZ

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 maja 2014

Dziś w Ministerstwie Skarbu Państwa podpisano porozumienie o wniesieniu do Polskiej Grupy Zbrojeniowej akcji 13 spółek przemysłu obronnego należących do tego resortu i czterech z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Umowę podpisali minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, minister skarbu Włodzimierz Karpiński, prezes zarządu PGZ Wojciech Dąbrowski i jego zastępca Michał Świtalski / Zdjęcie: MSP

Wcześniej Walne Zgromadzenie PGZ zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego Grupy o wartość wniesionych spółek: do 3,917mld zł, z czego 2,326 mld zł to wkład niepieniężny (aport) Skarbu Państwa. Wkład pieniężny wynosi 250 mln zł. Pozostała cześć to aport ARP o wartości 1,431 mld zł.

Do pełnego zakończenia pierwszego etapu konsolidacji wymagana jest jeszcze rejestracja podwyższenia kapitału w KRS. Po spełnieniu tego wymogu Polska Grupa Zbrojeniowa uzyska bezpośrednią kontrolę nad 17 podmiotami, nadzorowanymi dotąd przez Skarb Państwa: Hutą Stalowa Wola i Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej, nadzorowanymi przez MON 11 wojskowymi przedsiębiorstwami remontowo-produkcyjnymi (WZE w Zielonce, WZI w Dęblinie, WZM w Siemianowicach Śląskich, WZM w Poznaniu, WZŁ Nr 1 w Zegrzu, WZŁ Nr 2 w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym w Warszawie, WZL Nr 1 w Łodzi, WZL Nr 2 w Bydgoszczy, WZL Nr 4 w Warszawie i WZU w Grudziądzu) oraz spółkami z portfela ARP: WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom i Nano Carbon. PGZ przejęła również certyfikaty inwestycyjne FIZAN MARS o wartości ponad 1 mld zł. Po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego do PGZ zostanie włączony także MS TFI z grupy ARP.

W drugim etapie konsolidacji polskiego przemysłu obronnego do PGZ zostaną wniesione akcje i udziały spółek z Polskiego Holdingu Obronnego – jest to zaplanowane na III kwartał br. Cały proces ma się zakończyć w grudniu 2014.

Zgodnie z założeniami Rady Ministrów (Koniec PHO, 2013-09-16), PGZ ma być silną grupą zdolną do konkurowania na zagranicznych rynkach, o rocznych przychodach sięgających 5 mld zł. Pozwoli to jednocześnie utrzymać miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób.

Za konsolidację odpowiadają Ministerstwo Skarbu Państwa i Ministerstwo Obrony Narodowej. PGZ została zarejestrowana w KRS 5 grudnia 2013 (Radom siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej, 2013-12-11, Zgoda UOKiK na konsolidację PGZ, 2014-04-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.