Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolumbijskie lotnictwo nad Antarktyką

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 16 lutego 2015

Kolumbia dołączyła do grona państw badających Szósty Kontynent i otaczające go wody i wyspy. Wysiłek naukowców wsparły rodzime siły zbrojne.

Śmigłowiec Bell 412 (ARC 225) używany jest do transportu zaopatrzenia dla kolumbijskich naukowców z pokładu patrolowca ARC 20 de Julio

Po raz pierwszy w historii Fuerza Aérea Colombiana (FAC, wojska lotnicze Kolumbii, Francuska oferta dla Kolumbii, 2015-02-13) i Armada Nacional de la República de Colombia (marynarka wojenna Kolumbii) wysłały swoje jednostki na teren Antarktyki, jako wsparcie dla rodzimej ekspedycji polarników. Przypomnijmy, że Antarktyka to obszar, który obejmuje Antarktydę wraz z lądolodem oraz otaczającymi ją wodami i wyspami.

Kolumbijczycy przebywają na terenie największej i najważniejszej należącej do Chile stacji polarnej w Antarktyce – Presidente Eduardo Frei Montalva. Stacja położona jest na Wyspa Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Kolumbijska misja rozpoczęła się 16 grudnia ub. r., gdy okręt patrolowy ARC 20 de Julio (Kolumbijski patrolowiec zwodowany, 2013-09-06) opuścił kraj i skierował się na południe. Na jego pokładzie stacjonuje śmigłowiec wielozadaniowy Bell 412. Po odwiedzeniu stacji polarnych leżących na Półwyspie Antarktycznym ARC 20 de Julio ma powrócić do macierzystego portu 12 marca.

Dodatkowo załoga C-130 H (FAC 1005) przewiozła do Antarktyki 8 t wyposażenia i sprzętu / Zdjęcia: MO Kolumbii

Natomiast 4 lutego samolot transportowy C-130H Hercules ze składu FAC odbył pierwszy lot z chilijskiego miasta Punta Arenas, który zakończył się na lotnisku Teniente Rodolfo Marsh Martin, leżącym na terenie bazy Presidente Eduardo Frei Montalva.  

Ogółem C-130H wykonał kilka lotów ponad Cieśniną Drake’a, podczas których przewiózł 8 t sprzętu i wyposażenia dla grupy kolumbijskich polarników. Następnie załoga FAC wykonała serię lotów zapoznawczych nad obszarami w pobliżu bazy.

Kolumbia jest 6. krajem Ameryki Pd., który prowadzi prace badawczo-naukowe na terenie Antarktyki. Wcześniej swoje stacje założyły tam Argentyna, Brazylia, Chile, Peru i Urugwaj.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.