Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amunicja do granatników dla EDA

Wojska lądowe, 12 czerwca 2015

Saab otrzymał zamówienie od Europejskiej Agencji Obrony (EDA) na amunicję do granatników Carl-Gustaf.

Zdjęcie: Saab

Szwedzka spółka Saab otrzymała od Europejskiej Agencji Obrony (EDA) zamówienie na amunicję do granatników Carl-Gustaf. Jego wartość to 127 mln SEK koron szwedzkich (ok. 57 mln zł). W ramach porozumienia zrealizowane zostaną dostawy amunicji do państw członkowskich EDA: Estonii, Łotwy, Litwy, Republiki Czeskiej i Polski. Amunicja Carl-Gustaf trafi do odbiorców w 2016.

Jest to pierwsze zamówienie otrzymane przez Saaba od momentu podpisania w 2014 umowy ramowej z EDA, dotyczącej dostaw amunicji do granatników Carl-Gustaf dla pięciu państw członkowskich (EDA kupuje amunicję do granatników, 2014-07-09). Porozumienie jest ważne 5 lat i istnieje możliwość jego przedłużenia o kolejne 2 lata. Obejmuje ono potencjalne zamówienia o wartości ok. 460 mln SEK (206 mln zł).

Unikalny i bardzo elastyczny model dostarczania amunicji do granatników Carl-Gustaf powoduje, że siły obronne naszych klientów będą w pełni przygotowane i gotowe do działania – mówi Görgen Johansson, dyrektor obszaru biznesowego Saab Dynamics. Pierwsze zamówienie na amunicję do granatników Carl-Gustaf w ramach umowy ramowej z EDA to dobra wiadomość dla Saaba i polskich użytkowników systemu – dodaje Jason Howard, dyrektor sprzedaży i marketingu Saab w Polsce.

Granatniki bezodrzutowe Carl-Gustaf znajdują się w wyposażeniu sił zbrojnych ponad 40 krajów z całego świata. W 2014 Saab zaprezentował najnowszy wariant M4, o masie 6,7 kg, niemal o 3 kg lżejszy od wprowadzonego w 1991 modelu M3. Udało się to osiągnąć dzięki zastąpieniu stalowej wkładki lufy – tytanową, wykonaniu lufy zamiast z kompozytu zbrojonego włóknem węglowym i przekonstruowaniu zamka. Długość całkowita granatnika Carl-Gustaf to niecałe 1000 mm (Debiut granatnika Carl-Gustaf M4, 2014-09-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.