Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniejszy eksport szwedzkiego uzbrojenia

Przemysł zbrojeniowy, 01 marca 2013

Szwedzki inspektorat kontroli eksportu specjalnego (ISP) w 2012 wydał zezwolenia na transakcje zbrojeniowe o wartości 1,53 mld USD, o ok. 30% niższej niż rok wcześniej.

Szwedzki eksport uzbrojenia i wyposażenia wojskowego rozwija się w szybkim tempie od ponad dekady. O ile w 2001 wartość zezwoleń eksportowych wyniosła 429 mln USD, w rekordowym 2011 osiągnęła 1,95 mld USD. Był to z jednej strony wynik zwiększającego się zapotrzebowania na broń, z drugiej ofensywy eksportowej działających w Szwecji przedsiębiorstw, ze względu na kurczenie się zamówień rodzimych sił zbrojnych. Stanowią one obecnie jedynie ok. 40% zleceń (Rekord szwedzkiego eksportu, 2011-12-15).

Ubiegłoroczne wyniki są o ok. 30% gorsze, co – zdaniem Christera Ahlströma dyrektora generalnego ISP – spowodowane było zmniejszeniem się zamówień krajów europejskich, a także zrealizowaniem dostaw bwp CV90 czy pierwszej transzy myśliwców JAS 39 Gripen i samolotów wczesnego ostrzegania z radarami Erieye do Tajlandii (Drugi Saab 340 AEW dla Tajlandii, 2012-10-19).

Ciągle większość (56% w ub.r.) eksportu kierowano do krajów zaprzyjaźnionych, czyli UE, RPA, Kanady i USA. Udział ten stale się jednak zmniejsza. Wzrasta natomiast eksport na Bliski i Daleki Wschód, który objął 44% zezwoleń wywozowych. Znamienne, że największym odbiorcą były Indie (223 mln USD), za którymi uplasowała się Arabia Saudyjska (143 mln). Pierwszy z krajów europejskich, Francja zajmuje w tym zestawieniu dopiero trzecie miejsce ze 139,1 mln USD. Wśród największych importerów wymieniono też Pakistan (95,2 mln), Tajlandię (93 mln) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (46,7 mln).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.