Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie zamawiają śmigłowce

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 września 2015

Historia zakupu nowych indyjskich śmigłowców wojskowych miała wczoraj swój szczęśliwy finał.

Dostawy pierwszych śmigłowców AH-64E i CH-47F rozpoczną się za 3 lata. Rok później indyjskie wojska lotnicze powinny odebrać ostatnie wiropłaty. Podpisana wczoraj umowa zawiera w sobie opcję na dodatkowe 11 Guardianów i 6-7 Chinooków / Zdjęcie: Boeing

Przedstawiciele Boeinga i indyjskiego ministerstwa obrony spotkali się wczoraj w New Delhi, aby podpisać umowę o zakupie nowych śmigłowców wojskowych. Flota Bharatiya Vāyu Senā (wojsk lotniczych Indii) wzbogaci się o 22 śmigłowce uderzeniowe AH-64E Guardian i 15 transportowych CH-47F Chinook.

Amerykański koncern otrzyma za nowe wiropłaty ok. 3 mld USD (11,3 mld zł). Część tej kwoty zostanie zainwestowana w Indiach, zgodnie z wymogami umowy offsetowej, dostosowanej do nowej polityki inwestycyjnej indyjskich władz, Buy and Make (Indian). Oznacza to, że lokalni wytwórcy dostarczą wybrane elementy kadłubów i wyposażenia pokładowego nowych śmigłowców.

Umowę o kupnie amerykańskich wiropłatów zawarto na kilka dni przed wygaśnięciem korzystnej dla Indii oferty Boeinga, po raz pierwszy przedstawionej w 2012 (Indie bliżej porozumienia z Boeingiem, 2015-09-22). Latem koncern z Chicago ostrzegł, że dalsza zwłoka w zatwierdzeniu transakcji będzie skutkować wzrostem kosztu zakup śmigłowców nawet o 40% (Boeing musi uzbroić się w cierpliwość, 2015-08-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.