Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łapówki rządzą indyjskim resortem obrony

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 grudnia 2013

Od początku 2012 ponad 100 urzędników indyjskiego ministerstwa obrony zostało poddanych śledztwom związanym z oskarżeniami o korupcję.

Oskarżenia o korupcję przy okazji przetargów zbrojeniowych często torpedują indyjskie plany zakupu nowoczesnego uzbrojenia wojskowego. To z kolei w dłuższej perspektywie rzutuje na potencjał obronny państwa oraz zdolności bojowe stojących na jego straży sił zbrojnych, gdyż zmusza je do użytkowania sprzętu przestarzałego i coraz mniej przystającego do wymogów współczesnego pola walki / Zdjęcie: US Army

W pisemnym oświadczeniu przesłanym do parlamentu, minister obrony Indii, A.K. Antony, poinformował członków legislatywy o skali korupcji panującej w jego resorcie. Od początku 2012 do listopada br. podejrzenie przyjęcia płatnej protekcji padło na ponad 100 urzędników podległych Antony'emu. Sprawy co najmniej 105 z nich zostały zbadane m.in przez rządowe biuro antykorupcyjne, Central Vigilance Commission (CVC).

Minister nie udzielił informacji, w ilu przypadkach oskarżenia zostały ostatecznie potwierdzone, a sprawy przesłane do sądu. Wiadomo jednak, że podejrzenia łapówkarstwa brały się przede wszystkim z donosów przesyłanych przez środowiska przemysłu zbrojeniowego, podmioty rządowe lub zwykłych obywateli.

Na pierwszy rzut oka informacje przesłane przez Antony'ego nie powinny szokować. Ostatecznie, praktyka udzielania płatnej protekcji urzędnikom państwowym jest dość powszechna na styku przemysłu zbrojeniowego i przedstawicieli władz centralnych. Podejrzenia o korupcję bardzo często towarzyszą przetargom zbrojeniowym, czego dowodzą chociażby przypadki zakupu przez Chorwację kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV 8x8 (Afery korupcyjnej Patrii ciąg dalszy, 2013-06-27) czy nabycia przez Austrię myśliwców Eurofighter (50 mln Euro łapówki za Eurofightery?, 2012-11-21).

W przypadku Indii problemem jest jednak różnica skali, zarówno jeżeli chodzi o liczbę przypadków korupcji wśród urzędników państwowych, jak i o konsekwencje tego zjawiska dla zdolności obronnych państwa. Wystarczy wspomnieć o problemach w realizacji ambitnych programów zbrojeniowych, związanych m.in. z zakupem nowych śmigłowców transportowych dla najważniejszych osób w państwie (Indie mają anulować przetarg na śmigłowce VIP, 2013-11-20), lekkich śmigłowców rozpoznawczych i obserwacyjnych dla wojsk lądowych i lotniczych (Indyjskie śmigłowce obserwacyjne później, 2013-12-10) czy haubic M777 (na zdjęciu) dla wojsk lądowych (Indyjski problem BAE Systems, 2013-10-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.