Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa Zelandia odrzuciła hiszpańską ofertę

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 października 2015

Nowozelandzkie okręty zaopatrzeniowe nie zostaną zbudowane w Hiszpanii. Wellington miało bowiem odrzucić ofertę miejscowej Navantii.

Navantia starała się przekonać władze Nowej Zelandii do kupna okrętów opartych na projekcie SPS Cantabria / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Według źródeł zbliżonych do producenta hiszpańska grupa stoczniowa nie została dopuszczona do udziału w ostatnim etapie przetargu na dostawę Wellington nowych okrętów zaopatrzeniowych (Navantia lobbuje w Wellington, 2015-07-07). Od kilku lat Royal New Zealand Navy (RNZN, królewska marynarka wojenna Nowej Zelandii) poszukuje dostawcy 2 jednostek tej klasy, które zastąpią w linii eksploatowany od końca lat 1980. zaopatrzeniowiec HMNZS Endeavour (A11).

Producent z Półwyspu Iberyjskiego oferował Nowozelandczykom kupno okrętów opartych na projekcie zaopatrzeniowca SPS Cantabria (A15). Od 2010 jednostka eksploatowana jest przez Armada Española (marynarkę wojenną Hiszpanii). Co ciekawe, konstrukcja został również zaoferowana Royal Australian Navy (RAN, królewskiej marynarce wojennej Australii; Navantia bliżej wygranej w Australii, 2014-10-14).

Według informacji uzyskanych przez lokalną prasę oferta Navantii została odrzucona, gdyż nie spełniała wymogów nowozelandzkiego przetargu. Wellington ma bowiem zależeć na kupnie zaopatrzeniowców zbudowanych na bazie jednostek cywilnych, a nie okrętów, które od podstaw projektowano zgodnie z wymogami klienta wojskowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.