Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Navantia lobbuje w Wellington

Marynarka wojenna, 07 lipca 2015

Hiszpańska grupa stoczniowa zaoferowała Nowej Zelandii zakup okrętu zaopatrzeniowego opartego na rodzimym SPS Cantabria.

Nowy okręt zaopatrzeniowy RNZN zostanie przystosowany przede wszystkim do pełnienia roli typowego zbiornikowca paliwowego. Jego podstawowym zadaniem będzie więc zaopatrywanie sojuszniczych jednostek w materiały pędne i smary. Okręt będzie też służył do transportu uzbrojenia i zaopatrzenia wojskowego / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

Nowa Zelandia przygotowuje się do zakupu nowego okrętu zaopatrzeniowego od 5 lat, kiedy autorzy opublikowanej w 2010 przez resort obrony Białej Księgi po raz pierwszy zwrócili uwagę na malejący potencjał operacyjny eksploatowanego od 1988 HMNZS Endeavour (A11). Rząd wydał latem 2014 długo wyczekiwaną zgodę na rozpoczęcie procedury przetargowej (Wellington idzie na zakupy, 2014-07-10).

Hiszpańska Navantia od początku wyrażała zainteresowanie nowozelandzkimi planami zakupowymi. Udział w zapowiadanym przetargu traktowany był na Półwyspie Iberyjskim jako sprawdzian przed nowymi, znacznie bardziej ambitnymi programami zbrojeniowymi Royal New Zealand Navy (RNZN, królewskiej marynarki wojennej Nowej Zelandii).

Navantia oferuje RNZN zakup okrętu opartego na sprawdzonym projekcie SPS Cantabria (A15). Jednostka jest eksploatowana od 2010 przez Armada Española (marynarkę wojenną Hiszpanii). Konstrukcja został również zaoferowana Royal Australian Navy (RAN, królewskiej marynarce wojennej Australii) w ramach przetargu na zakup 2 nowych zaopatrzeniowców (Navantia bliżej wygranej w Australii, 2014-10-14).

Przetarg na dostawę nowego okrętu zaopatrzeniowego zostanie rozstrzygnięty najprawdopodobniej na początku 2016. Jego budowa rozpocznie się w 2017. Jednostka powstanie we współpracy zagranicznego producenta z jedną z lokalnych stoczni. Okręt powinien trafić do odbiorcy w 2019. Wtedy też rozpocznie się wielomiesięczny program testów morskich i odbiorczych, połączonych ze szkoleniem załogi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra