Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sea Ceptor oficjalnie dla Nowej Zelandii

Marynarka wojenna, 27 maja 2014

MBDA zawarło ostateczne porozumienie w sprawie sprzedaży Nowej Zelandii zestawów przeciwrakietowych / przeciwlotniczych Sea Ceptor, które będą przenoszone przez fregaty typu Anzac.

Nowa Zelandia jest drugim, po Wielkiej Brytanii, nabywcą morskich zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych Sea Ceptor. Pociski systemu zostaną zintegrowanie z pionowymi wyrzutniami Mk 41 (VLS) oraz pokładowymi systemami obserwacji i analizy pola walki / Rysunek: MBDA

O planach zakupu przez Wellington zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych Sea Ceptor, mówiło się od dłuższego czasu. Informacje o wyborze, choć nie wiążącym prawnie, oferowanego przez MBDA produktu pojawiły się jesienią zeszłego roku (Sea Ceptor dla nowozelandzkich Anzaców, 2013-10-07). Zakup Sea Ceptor miał wpisywać się wówczas w wieloletni program modernizacji nowozelandzkich fregat (Modernizacja Anzac, 2012-12-13).

Zakup zestawów Sea Ceptor to element wieloletniego programu modernizacji nowozelandzkich fregat typu Aznac, Frigate System Upgrade (FSU), opierających się na projekcie niemieckich MEKO-200. Wydłuży on trwałość użytkową oraz podniesie potencjał bojowy tych blisko 20-letnich okrętów / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

Europejski producent nie podał szczegółów zawartego 21 maja porozumienia. Za integrację zestawów Sea Ceptor z pokładowymi systemami obserwacji i analizy pola walki oraz kierowania ogniem najprawdopodobniej odpowiadał będzie amerykański Lockheed Martin (Lockheed Martin zmodernizuje fregaty Anzac, 2014-05-02). Dla MBDA, nowozelandzkie zlecenie to duży sukces marketingowy. Jest to bowiem pierwszy przypadek eksportu Sea Ceptorów. Wcześniej, na zakup zestawów zdecydowała się Royal Navy (Sea Ceptor od 2021, 2013-10-30), która zamontuje je na fregatach Typ 23 i Typ 26.

Integracja zestawów Sea Ceptor z nowozelandzkimi okrętami nie powinna sprawiać trudności. Pociski mogą być przenoszone w pionowych wyrzutniach Mk 41 (Vertical Launch System) i odpalane z nich (CAMM wystrzelony z MK41 VLS, 2013-09-13). Oferowane przez MBDA rozwiązanie nie wymaga też montażu dodatkowych urządzeń obserwacji i analizy otoczenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.