Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wellington idzie na zakupy

Marynarka wojenna, 10 lipca 2014

Nowa Zelandia rozpisze przetarg na dostawę nowego okrętu zaopatrzeniowego.

HMNZS Endeavour ma 138 m długości i 18,4 m szerokości. Wyporność całkowita jednostki to 12 300 t. Zasięg wynosi 18,5 tys. km. Rozwija prędkość 14 w i zabiera na pokład 50 marynarzy i oficerów. Jest wykorzystywany do zaopatrywania w paliwo i niezbędne wyposażenie innych okrętów i śmigłowców marynarki wojennej Nowej Zelandii. Może też dostarczać zaopatrzenie dla oddziałów stacjonujących sezonowo na Antarktydzie / Zdjęcie: MO Nowej Zelandii

Jonathan Coleman, minister obrony Nowej Zelandii, wydał w imieniu rządu zgodę na zakup nowego okrętu zaopatrzeniowego. W ciągu najbliższego półrocza, marynarka wojenna Nowej Zelandii opracuje szczegółowy plan zakupowy i wystosuje zaproszenie do udziału w przetargu dla potencjalnych oferentów. Zwycięzca zostanie poznany w połowie 2016.

Nowy zaopatrzeniowiec zastąpi w linii wiekowy HMNZS Endeavour (A11). Trwałość użytkową przyjętego do służby w 1988 okrętu ustalono na 30 lat. Rosnące koszty jego utrzymania oraz coraz bardziej zawodne wyposażenie pokładowe sprawiają, że jego dalsza eksploatacja staje się uciążliwa.

Zakup nowego okrętu zaopatrzeniowego wymusza też częściowo program modernizacyjny marynarki wojennej Nowej Zelandii. Zakłada on m.in. wyposażenie fregat rakietowych typu Anzac w zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe Sea Ceptor (Lockheed Martin zmodernizuje fregaty Anzac, 2014-05-02, Sea Ceptor oficjalnie dla Nowej Zelandii, 2014-05-27), a także wprowadzenie do służby nowych śmigłowców morskich (Oblot nowozelandzkiego SH-2G, 2014-04-16) . Efektywność wykorzystania tych jednostek w przyszłości uzależniona będzie jednak od możliwości zaopatrywania na morzu w paliwo i niezbędne wyposażenie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.