Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Doświadczenia z eksploatacji Cape

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 grudnia 2015

RAN zakończyła pierwszy etap eksploatacji wypożyczonych kutrów patrolowych typu Cape.

Wypożyczone przez RAN okręty patrolowe Cape Byron i Cape Nelson, typu Cape, stacjonują w bazie HMAS Cairns. Obiekt służył jako port macierzysty dla utraconego wskutek pożaru patrolowca HMAS Bundaberg / Zdjęcie: MO Australii

Dowództwo Royal Australian Navy (RAN, królewskiej marynarki wojennej Australii) poinformowało o zakończeniu pierwszego, kilkutygodniowego patrolu bojowego z udziałem kutra patrolowego Cape Byron, typu Cape. Jednostka pełniła służbę na wodach okalających północne wybrzeża kraju.

W lipcu br. marynarka wojenna Australii otrzymała zgodę na eksploatację wspomnianego Cape Byron (Drugi Cape zwodowany, 2014-01-08). Kilka miesięcy później australijscy marynarze weszli też na pokład bliźniaczego Cape Nelson, który jest dopiero przygotowywany do pierwszego patrolu bojowego. Obie jednostki zaprojektowała i zbudowała rodzima grupa stoczniowa Austal, na zlecenie Australian Customs and Border Protection Service.

Dowództwo RAN zdecydowało się wypożyczyć oba okręty na bliżej nieokreślony czas, aby uzupełnić lukę powstałą we flocie patrolowców typu Armidale (RAN użytkuje patrolowce typu Cape, 2015-10-28). Zdolności marynarki wojennej do ochrony wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej kraju zostały bowiem ograniczone po tragicznym w skutkach pożarze, jaki wybuchł na pokładzie HMAS Bundaberg (ACPB 91) latem 2014.

Ostatecznie jednostkę skreślono ze stanu. W tym samym czasie australijska flota wdrożyła wieloletni program przeglądu naprawczego i modernizacji, połączonej z wydłużeniem trwałości użytkowej pozostałych 13 patrolowców typu Armidale (Kolejny Armidale do naprawy, 2015-02-26; Armidale do Singapuru, 2014-09-16). Realizacja tego przedsięwzięcia będzie wiązała się z wyłączeniem każdego z patrolowców z czynnej służby na okres co najmniej kilku miesięcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.