Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa Zelandia zatwierdza zakup MARS-L

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 grudnia 2015

Rząd nowozelandzki zatwierdził zakup nowego systemu strzeleckiego nazwanego MARS-L. Ma on zastąpić w służbie dotychczas używane karabinki automatyczne Steyr IW.

Podstawowym elementem systemu MARS-L jest nieznacznie zmodyfikowany 5,56-mm karabinek automatyczny CQB16 z 406-mm lufą. Jest produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwa Lewis Machine & Tool Co. (LMT)

Minister obrony Nowej Zelandii Gerry Brownlee poinformował 8 grudnia o rządowej zgodzie na zakup za 59 mln NZD (157,4 mln zł) nowego indywidualnego uzbrojenia strzeleckiego. Za tę kwotę do sił zbrojnych Nowej Zelandii – NZDF (New Zealand Defence Force) trafi 8,8 tys. nowych karabinków automatycznych, granatników i innych akcesoriów wchodzących w skład systemu strzeleckiego nazwanego Modular Assault Rifle System-Light (MARS-L). Umowa obejmuje też wsparcie i szkolenie.

Podstawowym elementem systemu MARS-L jest nieznacznie zmodyfikowany 5,56-mm karabinek automatyczny CQB16 z 406-mm lufą. Jest on produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwa Lewis Machine & Tool Co. (LMT). Modyfikacje obejmują m.in. wprowadzenie obustronnego przełącznika rodzaju ognia, czy montaż na lufie urządzenia wylotowego pozwalającego na szybkie dołączenie tłumika dźwięku. 

5,56-mm karabinek LMT CQB16 to pochodna AR-15/M16, o takim samym układzie konstrukcyjnym. Działa na identycznej zasadzie: wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez otwór w lufie cienką rurką do wnętrza suwadła, którego tylna ścianka pełni rolę tłoka / Zdjęcia: NZDF

Amerykańska konstrukcja pokonała w rywalizacji konstrukcje oferowane przez siedem innych przedsiębiorstw: Beretta Defense Technologies (Beretta ARX160), Ceska Zbrojovka (CZ 805 Bren), Colt Canada, FN Herstal (FN SCAR-L), Heckler & Koch (H&K HK416A5), SIG Sauer i Steyr Mannlicher. Wbrew przekonaniu o wyższości systemu gazowego z tłokiem i tłoczyskiem (zastosowanemu w niemal wszystkich współczesnych karabinkach, jak H&K HK416, Beretta ARX 160 czy FN SCAR-L), Nowozelandczycy po intensywnych testach wybrali pierwotny mechanizm gazowy AR-15.

Część karabinków zostanie dostarczona z podwieszonymi 40-mm granatnikami jednostrzałowymi, produkowanym przez LMT modelem L2B (M203-2003). To pochodna M203, ale w przeciwieństwie do oryginału nie mocowana na lufie, ale do dolnej szyny montażowej na łożu broni. Dzięki temu sama lufa CQB16 nie jest obciążona, przez co może być traktowana jako samonośna. Co więcej, model L2B ma lufę przesuwaną do przodu znacznie dalej, niż oryginał. Dzięki temu możliwe jest załadowanie do granatnika dłuższych, specjalnych nabojów 40 mm x 46SR, co nie było możliwe w standardowym M203.

Nowa Zelandia będzie drugim po Danii (dostawy w 2013) znanym odbiorcą 40-mm granatników LMT L2B (M203-2003). Co ciekawe, granatnik w rywalizacji w duńskich siłach zbrojnych pokonał zarówno niemiecki H&K M320 (AG-M4), jak i kanadyjski Colt Canada E.A.G.L.E. / Zdjęcie: LMT

W ramach systemu MARS-L dodatkowo broń zostanie ukompletowana w dzienny system celowników Trijicon ACOG 4x32 z zamocowanym na grzbiecie jego korpusu mikrokolimatorem Trijicon RMR, celownik noktowizyjny, laserowy wskaźnik i podświetlacz celu, dołączoną na szynie latarkę, jak też tłumik dźwięku.

Nowe karabinki trafią do wszystkich trzech rodzajów sił zbrojnych NZDF, w tym jednostek specjalnych. Jak twierdził minister Brownlee, obserwowali oni uważnie testy dostarczonych konstrukcji i to ich opinia przeważyła o wyborze LMT CQB16. Pierwsze karabinki trafią do uzbrojenia w 2016, a dostawy wszystkich 8.800 konstrukcji mają zakończyć się w rok później.

System MARS-L zastąpi w wojsku karabinki Steyr IW (AUG A1) wprowadzone do uzbrojenia w 1987. Pierwotnie miały być one zmodernizowane, gdy ujawniono, że ich przyrządy celownicze (lunetka celownicza 1,5x14 Swarovski Optik) są nieskuteczne na dystansie powyżej 200 m. Modyfikację Steyr IW zatwierdzono w maju 2009, ale w 2011 raport wojskowy donosił o opóźnieniach w realizacji tego zadania (NZDF wstrzymuje modernizację Steyrów, 2012-12-24). Ostatecznie w maju 2014 podjęto decyzję o rozpoczęciu procedury poszukiwaniu nowej broni strzeleckiej, która miałaby zastąpić dotychczas używaną (Zielone światło dla następcy IW Steyr, 2014-06-22). W przetargu miały startować jedynie konstrukcje prosto z półki, już produkowane i wprowadzone do uzbrojenia.

Wymiana nowozelandzkiej broni strzeleckiej odbywa się w ramach szerszego programu NZDF In-Service Weapon Replacement/Upgrade Programme. Ma on doprowadzić do całkowitej wymiany lub modernizacji broni strzeleckiej do 2020. Do tej pory wprowadzono do służby nowe strzelby samopowtarzalne kalibru 12, 7,62-mm samopowtarzalne karabiny wyborowe DMR (Nowa Zelandia wybiera LM308MWS, 2011-10-23), karabiny maszynowe LSW/LSW-LR (LSW w służbie NZDF, 2013-02-11) i pistolety samopowtarzalne PPW (Glocki dla Nowej Zelandii, 2015-12-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.