Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wznowienie szwajcarskiego przetargu?

Lotnictwo wojskowe, 26 lutego 2016

Rząd w Bernie zamierza ponownie rozpisać przetarg na zakup nowych samolotów wielozadaniowych.

Według najnowszych planów następcy przestarzałych szwajcarskich F-5 mają wejść do służby w 2025 / Zdjęcie: Schweizer Luftwaffe

W 2014 w ogólnonarodowym referendum Szwajcarzy zrezygnowali z zakupu samolotów wielozadaniowych Gripen E, które miały zastąpić w Schweizer Luftwaffe (wojskach lotniczych) przestarzałe myśliwce Northrop F-5E/F Tiger II (Gripen nie dla Szwajcarii, 2014-05-19). Jednak obecny minister obrony Guy Parmelin poinformował rząd w Bernie, że rozpoczyna przygotowania do nowego przetargu na samoloty wielozadaniowe.

Studium dotyczące ich pozyskania ma być opracowane w ciągu roku, do wiosny 2017, a następnie przedstawione parlamentarzystom. Przygotowaniem dokumentu zajmie się grupa specjalistów, kierowana przez szefa sztabu szwajcarskich sił zbrojnych, pod nadzorem dowódcy sił zbrojnych i szefa agencji uzbrojenia. Studium uwzględniać ma aspekty proceduralne i ekonomiczne, a także perspektywy przejściowej eksploatacji Tigerów i nieco nowszych myśliwców F/A-18C/D Hornet.

Obecnie Szwajcarzy dysponują ponad 30 Tigerami, które liczą sobie średnio 37 lat (Szwajcaria spisała ze stanu 10 Tigerów , 2015-04-20). Oprócz tego Schweizer Luftwaffe mają też na stanie 31 Hornetów (Dłuższe patrole nad Szwajcarią, 2015-12-03). Zakłada się, że ich eksploatacja zakończy się w 2025. Według wyliczeń resortu obrony przedłużenie użytkowania F/A-18C/D o 5 lat kosztować będzie podatników 500 mln CHF (2 mld zł).

Wybór nowych samolotów wielozadaniowych dla Schweizer Luftwaffe ma zostać dokonany do 2020. Nie później niż w 2022 parlament ma oficjalnie zatwierdzić ich zakup. Dostawy mają rozpocząć się w 2025. Na razie nie wiadomo, którzy producenci wezmą udział w konkursie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.