Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakaz dla USS John C. Stennis

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 02 maja 2016

Amerykańska lotniskowcowa grupa bojowa nie otrzymała zgody na wizytę w porcie morskim w Hong Kongu.

Atomowy lotniskowiec USS John C. Stennis nie otrzymał prawa wejścia do portu morskiego w Hong Kongu / Zdjęcie: USN

Od 2 miesięcy grupa lotniskowcowa US Navy, na czele której stoi atomowy lotniskowiec USS John C. Stennis (CVN 74), typu Nimitz, prowadzi działania bojowe na zachodnich wodach Oceanu Spokojnego. W ramach zapoczątkowanej w marcu misji, amerykańskie okręty odbyły już serię kurtuazyjnych wizyt w portach morskich państw regionu. Przed kilkoma dniami jednostki miały wejść do portu w Hong Kongu.

Z niewiadomych przyczyn władze Specjalnego Regionu Administracyjnego ChRL podjęły decyzję o niewpuszczeniu amerykańskiej grupy bojowej do portu. Oficjalne komunikaty, przesłane do mediów przez władze w Pekinie, nie tłumaczą powodów zajęcia takiego stanowiska. Ostrożnie do sprawy podchodzą też przedstawiciele administracji Baracka Obamy. Według komentatorów brak zgody na wizytę USS John C. Stennis w Hong Kongu jest pokłosiem wcześniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w regionie.

Chodzi przede wszystkim o prowokacyjną wizytę amerykańskiego Sekretarza Obrony, Asha Cartera, na pokładzie USS John C. Stennis, jaką szef Departamentu Obrony odbył w połowie kwietnia. Doszło do niej w chwili, gdy jednostka znajdowała się nieopodal akwenów, do których prawo roszczą sobie władze ChRL. Warto dodać, że dzień wcześniej Carter odwiedził Filipiny, z którymi Pekin pozostaje w sporze politycznym. W trakcie wizyty ogłoszono rozpoczęcie wspólnych amerykańsko-filipińskich patroli bojowych, prowadzonych na spornych wodach Morza Południowochińskiego (Amerykańsko-filipińskie patrole, 2016-04-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.