Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA wybrały bazy na Filipinach

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 marca 2016

USA wybrały pięć baz wojskowych na Filipinach, w których stacjonować będą amerykańscy żołnierze.

Amerykańskie wojska zostaną rozmieszczone w 5 bazach na terenie Filipin / Zdjęcie: Departament Obrony USA

W ubiegłym tygodniu zakończono negocjacje w sprawie eksploatacji filipińskich baz wojskowych przez USA (USA wybierają bazy na Filipinach, 2016-01-14). Już wkrótce amerykańscy żołnierze zostaną rozmieszczeni w bazach lotniczych Antonio Bautista na wyspie Palawan, Basa, położonej na północ od Manili, Lumbia na Mindanao i Mactan-Benito Ebuen na Cebu, a także w Fort Magsaysay w prowincji Nueva Ecija. 

W najbliższych tygodniach Waszyngton przerzuci na Filipiny sprzęt wojskowych i uzbrojenie, które będzie magazynowane w wybranych bazach. Obecność sił zbrojnych USA ma mieć charakter rotacyjny, w związku z czym Amerykanie nie będą mogli wznosić własnych instalacji wojskowych na terytorium sojusznika.

Warunki, na jakich Amerykanie będą stacjonować na Filipinach, ustalono w zawartym w 2014 amerykańsko-filipińskim porozumieniu o współpracy wojskowej EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement, Porozumienie w sprawie baz USA, 2014-04-28). Na początku br. Sąd Najwyższy Filipin odrzucił zarzuty o niekonstytucyjności umowy, zgłaszane przez część opozycji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.