Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny przyjmą amerykańskie wojska

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 12 stycznia 2016

Sąd Najwyższy Filipin odrzucił zarzut o niekonstytucyjności amerykańsko-filipińskiego porozumienia z 2014. Oznacza to, że USA będą mogły przebazować swoje wojska na terytorium sojusznika.

Decyzja Sądu Najwyższego Filipin otwiera drogę do rozmieszczenia amerykańskich wojsk na terytorium jednego z najważniejszych sojuszników USA w Azji Południowo-Wschodniej / Zdjęcie: US Army

Mimo licznych protestów i głosów krytyki Sąd Najwyższy Filipin potwierdził konsytucyjność specjalnego bilateralnego porozumienia, zawartego w kwietniu 2014 przez Waszyngton i Manilę. EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement) reguluje status amerykańskich żołnierzy stacjonujących na Filipinach i określa zasady, na jakich USA będą mogły przebazować większe jednostki wojskowe na terytorium sojusznika (Porozumienie w sprawie baz USA, 2014-04-28).

W myśl nowego porozumienia amerykańskie wojska lądowe i lotnicze uzyskają dostęp do filipińskich baz, a okręty US Navy będą mogły korzystać z infrastruktury portowej (Więcej amerykańskich baz na Filipinach, 2015-04-26). Obecność sił zbrojnych USA na Filipinach ma mieć charakter rotacyjny, w związku z czym Amerykanie nie będą mogli wznosić własnych instalacji wojskowych na terytorium Filipin.

Władze tego państwa nie ukrywają, że decyzja o zacieśnieniu współpracy wojskowej z USA została podjęta w reakcji na nową, ekspansywną politykę władz ChRL. Duże obawy rządu w Manili wzbudza zwłaszcza spór terytorialny na wodach Morza Południowochińskiego, jaki Pekin prowadzi z innymi krajami regionu. Faktem jest, że stosowana przez Chiny metoda faktów dokonanych, polagająca m.in. tworzeniu łańcucha sztucznych wysp i budowie na ich terenie lotnisk, które mogą być użyte do celów wojskowych (Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08), wzbudza niepokój lokalnych sojuszników Waszyngtonu (Malezja kupuje radary nadbrzeżne, 2016-01-07).

USA od wielu lat pozostają głównym partnerem wojskowym Filipin. Amerykanie współfinansują liczne filipińskie programy zbrojeniowe (M113A2 dla Filipin do końca 2015, 2015-12-12; Kolejne C-130 dla Filipin, 2015-08-19). Przekazują też Manili sprzęt wojskowy wycofywany ze służby w rodzimych siłach zbrojnych, w tym np. okręty patrolowe typu Hamilton, eksploatowane dotąd przez Straż Wybrzeża USA (USCG, Kolejne C-130 dla Filipin, 2015-08-19). Od niedawna filipińskie władze zacieśniają też współpracę wojskową z Japonią – kolejnym państwem zaniepokojonym charakterem polityki regionalnej ChRL (Manila kupi japońskie uzbrojenie, 2015-06-28; Japoński P-3C Orion na Filipinach, 2015-06-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.