Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Desant z A400M

Lotnictwo wojskowe, 15 lipca 2016

Airbus Defence and Space przeprowadził kolejną próbę desantowania spadochroniarzy z samolotu A400M. Tym razem skoczków było 30.

Jednoczesny desant 30 spadochroniarzy z transportowca A400M / Zdjęcie: DGA

Na lotnisku w Tabes w południowej Francji przeprowadzono próbę jednoczesnego zrzutu 30 spadochroniarzy, przewożonych przez samolot transportowy Airbus Defence and SpaceA400M. Jak podaje producent, certyfikacja tej zdolności przez EASA (Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego) i OCCAR (europejską agencję współpracy zbrojeniowej) ma być zatwierdzona niezwłocznie.

Próby desantu były wykonywane także na lotniskach w hiszpańskiej Saragossie i francuskim Pau. Ich terminy były ściśle uzależnione od możliwości zaangażowania jednostek spadochronowych.

Obecnie z A400M można desantować się tylko przez jedne drzwi boczne. Powodem takiego ograniczenia jest opływ tylnej części kadłuba samolotu, powodujący, że skoczkowie opuszczający samolot przez obydwie pary bocznych drzwi mogą zderzyć się w powietrzu. Producent pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Docelowo maksymalna liczba skoczków, desantowanych przez boczne drzwi A400M wynosi ma 58. Natomiast maksymalna liczba spadochroniarzy, jaka ma być zrzucana podczas jednego przelotu wynosić ma 116 (Ajax w ładowniach C-17 i A400M, 2016-06-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.