Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35A zestrzelił bsl

Lotnictwo wojskowe, 02 sierpnia 2016

Samolot wielozadaniowy F-35A Lightning II zestrzelił bsl przy pomocy pocisku AIM-9X.

F-35A uzbrojony w kierowany pocisk rakietowy powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-9X Sidewinder podczas prób w bazie Edwards w Kalifornii / Zdjęcie: US Air Force

Zestrzelenie miało miejsce 28 lipca, na poligonie w pobliżu wybrzeży Kalifornii. Na początku misji obserwatorzy na ziemi, śledzący dane z urządzeń telemetrycznych potwierdzili, że wyposażenie pokładowe F-35A zidentyfikowało i namierzyło cel – bezzałogowy statek latający. Jego dane zostały następnie przesłane do kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-9X Sidewinder, przenoszonego pod skrzydłem Lightninga II.

Po ich zweryfikowaniu zasiadający w kabinie F-35A pilot doświadczalny US Air Force mjr Raven LeClair, namierzył cel przy pomocy wskaźnika nahełmowego i odpalił Sidewindera. Pocisk skierował się na cel i zniszczył go. Było to pierwsze zestrzelenie bsl przez Lightninga II.

Wcześniej, przed użyciem AIM-9X, mjr LeClair odpalił kpr p-p średniego zasięgu AIM-120C AMRAAM, przenoszony w wewnętrznej komorze uzbrojeniowej. Jego celem był inny bsl. Tuż przed trafieniem bezzałogowca pilot wysłał do AIM-120C komendę samozniszczenia.

Zestrzelenie bsl było jednym z elementów prób uzbrojenia F-35, prowadzonych na poligonach Point Mugu i White Sands oraz w bazach Edwards i China Lake. W ich trakcie testowane jest oprogramowanie Block 3F, zapewniające Lightningowi II zdolność do odpalania AIM-9 i AIM-120, a także przenoszenia i zrzutu bomb SDB i JDAM (F-35A odpala AIM-9X, 2016-01-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.