Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby uzbrojenia Typhoona wciąż trwają

Lotnictwo wojskowe, 12 grudnia 2014

Przetestowano kolejne typy uzbrojenia przeznaczone dla samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon.

Eurofighter IPA2, używany do niedawnych prób pocisków manewrujących Storm Shadow, uzbrojony także w 2 pociski powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-9L Sidewinder. Pod kadłubem widoczny jest dodatkowy zbiornik paliwa

Wczoraj koncern Alenia Aermacchi poinformował o pierwszym próbnym odpaleniu pocisku manewrującego Storm Shadow (bez głowicy bojowej), przenoszonego przez jeden z przedseryjnych samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon, IPA 2. Próby przeprowadzono w listopadzie. Po odpaleniu Storm Shadow był śledzony przez radar aż do trafienia w cel.

Oprócz tego inny z członków konsorcjum Eurofighter GmbH – BAE Systems przeprowadził próbne podwieszenie pocisku Storm Shadow pod samolotem Typhoon, używanym przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii).

Pierwsze loty próbne Eurofightera z pociskami Storm Shadow rozpoczęły się w listopadzie 2013 (Pierwszy lot Eurofightera ze Storm Shadow, 2013-11-28). Ich celem było zbadanie charakterystyk aerodynamicznych samolotu. Wziął w nich udział wspomniany IPA2, uzbrojony w 2 Storm Shadow, 2 pociski powietrze-powiertrze bliskiego zasięgu AIM-9L Sidewinder i 4 pociski powietrze-powiertrze średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM, który wykonał 6 lotów. Następnie dla celów porównawczych wykonano jeszcze jeden lot, podczas którego samolot w tzw. konfiguracji podstawowej przenosił tylko 2 AIM-9L, 4 AIM-120 i podkadłubowy zbiornik paliwa. W marcu br. odbył się kolejny etap prób. W jego ramach przeprowadzono 5 lotów ze Storm Shadow i 3 w konfiguracji podstawowej.

Niebawem rozpoczną się próbne zrzuty pocisków Storm Shadow z oprzyrządowaniem pozwalającym na przeprowadzenie kolejnych analiz dotyczących własności aerodynamicznych. Oprócz tego w ich trakcie zbadane zostanie działanie automatycznego pilota i charakterystyki pilotażowe samolotu.

Jeden z brytyjskich Typhoonów w konfiguracji do wykonywania misji powietrze-powierzchnia, uzbrojony w 6 pocisków MBDA Brimstone 2 i 2 bomby kierowane laserowo Paveway IV, 2 pociski powietrze-powietrze bliskiego zasięgu ASRAAM. Oprócz tego pod skrzydłami podwieszono dodatkowe zbiorniki paliwa, a pod kadłubem – zasobnik celowniczy Litening / Zdjęcia: Eurofighter

Natomiast dzisiaj BAE Systems poinformowało o zakończeniu pierwszych próby uzbrojenia Typhoona w pociski powietrze-powierzchnia MBDA Brimstone. Samolot uzbrojono w 6 Brimstone 2 – pod każdym skrzydłem podwieszono wyrzutnię z trzema pociskami. Oprócz tego przenosił on także 2 bomby kierowane laserowo Paveway IV. Jest to typowa konfiguracja do wykonywania misji powietrze-powierzchnia dla standardu Phase 3 Enhancements.

Aktualnie RAF używają pocisków Brimstone Dual Mode Seeker, służących do zwalczania celów manewrującym, poruszających się z dużą prędkością na powierzchni ziemi lub wody. Uzbrojenie to zostało sprawdzone w rzeczywistych warunkach w Afganistanie, Libii i Iraku przez załogi brytyjskich samolotów uderzeniowych Tornado GR4 (Tornado atakują PI, 2014-10-01). Proces integracji pocisków Brimstone 2 z samolotami Eurofighter Typhoon RAF ma zakończyć się do 2018.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.