Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Black Hawki dla specjalsów?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 października 2016

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojska Specjalne otrzymają śmigłowce S-70i Black Hawk z mieleckiej wytwórni.

Według zapowiedzi ministra Macierewicza S-70i z Mielca mają trafić do Wojsk Specjalnych / Zdjęcie: PZL w Mielcu

Dzisiaj premier Beata Szydło odwiedziła dwie wytwórnie śmigłowców – w Mielcu i w Świdniku. Towarzyszyli jej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

Podczas wizyty w Mielcu premier Szydło stwierdziła, że rząd jest zdecydowany, by zakupów dla polskiej armii dokonywać w polskich firmach, w których pracują Polacy, które odprowadzają w Polsce podatki, odnosząc się w ten sposób do zakończenia negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych Airbus Helicopters H225M Caracal (Polska nie kupi Caracali, 2016-10-05).

Natomiast minister Macierewicz ujawnił, że jeszcze w tym tygodniu zaczną się rozmowy dotyczące pozyskania śmigłowców Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. – Po dzisiejszej rozmowie z panem prezesem (PZL w Mielcu) jestem pewien, że jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się rozmowy, a w tym roku uzyskają swoje zwieńczenie. W tym roku również pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone – zapowiedział Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony nie ujawnił, ile dokładnie wiropłatów ma zostać zakupionych dla Wojsk Specjalnych. Wspierająca ich działania 7. eskadra działań specjalnych ma w wyposażeniu 2 klucze, liczące 8 śmigłowców Mi-17.

Nie wiadomo też, jak miałyby być wyposażone S-70i dla polskich specjalsów. MH-60M Black Hawk używane przez 160. Pułk Lotniczy Operacji Specjalnych US Army mają wiele elementów i urządzeń, których zakup wymaga zgody rządu w Waszyngtonie. Bez odpowiedzi pozostaje także pytanie o procedurę zakupu śmigłowców dla Wojsk Specjalnych – czy będzie to przetarg czy nabycie w ramach pilnej potrzeby operacyjnej (Medyczny Black Hawk w Dęblinie, 2016-09-30).

Przedstawiciele PZL w Mielcu początkowo nie skomentowali zapowiedzi ministra Macierewicza. Dopiero po południu Lockheed Martin, Sikorsky Aircraft i Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu wydały wspólne oświadczenie następującej treści:  Jesteśmy bardzo zadowoleni, że premier polskiego rządu Pani Beata Szydło oraz minister obrony narodowej Pan Antoni Macierewicz ogłosili dziś, iż polski rząd nabędzie śmigłowce Black Hawk. Zakupienie śmigłowców Black Hawk, produkowanych w Polsce przez polskich pracowników dla  polskich sił specjalnych zaspokoi pilne potrzeby operacyjne Wojska Polskiego i wzmocni sektor maszynowy oraz inżynieryjny polskiej gospodarki. Jesteśmy gotowi na rozpoczęcie negocjacji i zrealizowanie kontraktu, który wzmocni dodatkowo potencjał eksportowy Black Hawka.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.