Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy lot Eurofightera ze Storm Shadow

Lotnictwo wojskowe, 28 listopada 2013

Wczoraj rozpoczęto próby w locie samolotu wielozadaniowego Eurofighter, uzbrojonego w pociski manewrujące MBDA Storm Shadow.

Eurofighter IPA 2 uzbrojony m.in. w 2 pociski manewrujące MBDA Storm Shadow / Zdjęcie: Eurofighter GmbH

Badania realizowane są w centrum prób w locie Alenia Aermacchi, mieszczącym się w bazie lotniczej Decimomannu na Sardynii. Biorą w nich udział także pracownicy pozostałych przedsiębiorstw zaangażowanych w program EurofighterBAE Systems i Cassidian. 

Integrację Storm Shadow z Eurofighterem rozpoczęto od prób flatterowych i oceny własności aerodynamicznych samolotu z podwieszonymi 2 pociskami tego typu. Do badań używany jest jeden z przedseryjnych egzemplarzy, IPA 2, zmodernizowany do standardu Phase 1 Enhancement (Większe zdolności Eurofightera, 2013-10-28).

Storm Shadow to konwencjonalny, taktyczny pocisk manewrujący stealth dalekiego zasięgu, służący do niszczenia celów o znaczeniu strategicznym, takich jak instalacje w portach morskich, centra dowodzenia, bunkry, stanowiska wyrzutni rakiet balistycznych, lotniska i mosty, niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych. Jest on naprowadzany autonomicznie, z wykorzystaniem układu nawigacji bezwładnościowej (INS) sprzężonym z odbiornikiem GPS oraz systemu TERPROM (Terrain Profile Matching, porównywanie profilu powierzchni ziemi).

Masa pocisku to 1300 kg, w tym 450 kg to masa głowicy bojowej BROACH. Silnik turboodrzutowy Microturbo TRI 60-30 umożliwia mu rozwinięcie prędkości 1000 km/h. Zasięg Storm Shadow wynosi ponad 250 km.

Użytkownikami pocisków Storm Shadow są Arabia Saudyjska (w wersji Black Shaheen), Francja (pod nazwą SCALP EG – Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), Grecja, W. Brytania, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pierwsze użycie bojowe miało miejsce w marcu 2003, podczas wojny nad Zatoką Perską, przez Tornado GR4 Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii).

Kolejnym sprawdzianem możliwości Storm Shadow była operacja przeciwko Libii w 2011. Uderzenia na stanowiska libijskiej obrony powietrznej z ich użyciem wykonywały francuskie Mirage 2000D oraz Rafale B i M, brytyjskie Tornado GR4 (Broń precyzyjna w ataku na Libię, 2012-10-24) i włoskie Tornado IDS (Włoski raport o operacji libijskiej, 2011-12-16).

Pociski manewrujące Storm Shadow mają stanowić uzbrojenie Eurofighterów od 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.