Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SCALP przeciwko islamistom

Lotnictwo wojskowe, 16 grudnia 2015

Wojska lotnicze Francji po raz pierwszy użyły przeciwko islamistom w Iraku pocisków manewrujących SCALP.

Rafale B z podwieszonymi dwoma pociskami manewrującymi SCALP, podczas przygotowań przed startem do uderzenia na pozycje islamistów w Iraku. W celu wydłużenia zasięgu samolot przenosi 3 dodatkowe zbiorniki paliwa, o pojemności 2000 l każdy / Zdjęcie: MO Francji

Wczoraj przed południem  Armee de l’Air (wojska lotnicze Francji) po raz pierwszy użyły przeciwko islamistom pocisków manewrujących SCALP (Système de Croisière Autonome à Longue Portée). Celem ataku były pozycje islamistów położone na terenie Iraku, w regionie Al Kaim, w pobliżu granicy syryjskiej.

Eskadra złożona z 10 Mirage 2000D i Rafale, uzbrojonych w bomby kierowane i SCALP (Próby operacyjne wyposażenia Rafale F3R, 2014-12-10), dokonała uderzenia na budynki i schrony mieszczące centra dowodzenia, ośrodki szkolenia i magazyny. Francuskie samoloty operowały z baz na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii.

SCALP to konwencjonalny, taktyczny pocisk manewrujący stealth dalekiego zasięgu, naprowadzany autonomicznie, z wykorzystaniem układu nawigacji bezwładnościowej (INS) sprzężonym z odbiornikiem GPS oraz systemu TERPROM (Terrain Profile Matching, porównywanie profilu powierzchni ziemi). Uzbrojenie służy do niszczenia celów o znaczeniu strategicznym, takich jak instalacje w portach morskich, centra dowodzenia, bunkry, stanowiska wyrzutni rakiet balistycznych, lotniska i mosty, niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych.

W atakach z użyciem pocisków manewrujących SCALP na pozycje islamistów w Iraku wzięły udział co najmniej 2 francuskie Rafale – po jednym w wersji B i C
 

Masa SCALP to 1300 kg, w tym 450 kg to masa głowicy bojowej BROACH. Napęd stanowi silnik turboodrzutowy Microturbo TRI 60-30, umożliwiający rozwinięcie prędkości 1000 km/h. Zasięg pocisku to ponad 250 km. Koszt jednostkowy SCALP szacowany jest na 850 tys. euro (ok. 3,7 mln zł).

Innymi użytkownikami pocisków SCALP są wojska lotnicze Arabii Saudyjskiej (w wersji Black Shaheen), Grecji, W. Brytanii (pod nazwą Storm Shadow), Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Uzbrojenie zamówiły także siły zbrojne Egiptu i Kataru.

Pierwsze użycie bojowe pocisków Storm Shadow miało miejsce w marcu 2003, podczas wojny nad Zatoką Perską, przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii). Francuzi użyli po raz pierwszy SCALP w trakcie operacji przeciwko Libii w 2011, rozchodowując co najmniej 15 pocisków. Uderzenia na stanowiska obrony powietrznej z użyciem SCALP wykonywały wówczas Mirage 2000D oraz Rafale B i M, a także brytyjskie Tornado GR4 i włoskie Tornado IDS. Obecnie prowadzone są próby integracji pocisków z samolotami wielozadaniowymi Eurofighter (Eurofighter zrzuca Storm Shadow, 2015-11-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.