Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ciężkozbrojny Rafale

Lotnictwo wojskowe, 24 stycznia 2014

Koncern Dassault zakończył próby Rafale z nową konfiguracją uzbrojenia.

Rafale w konfiguracji ciężkozbrojnej, umożliwiającej wykonywanie zadań uderzeniowych i myśliwskich / Zdjęcie: V. Almansa, Dassault Aviation

Koncern Dassault Aviation poinformował o zakończeniu prób w locie Rafale w nowej konfiguracji wielozadaniowej, określanej jako ciężkozbrojna. W trakcie badań samolot przenosił 6 bomb SBU-64 AASM Hammer, przeznaczonych do zwalczania celów ruchomych – naziemnych lub morskich, 4 kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze bliskiego zasięgu z rodziny MICA (po parze w wersji IR i EM), 2 pociski powietrze-powietrze dalekiego zasięgu MBDA Meteor i 3 zbiorniki z paliwem o pojemności 2000 l każdy. Prace sfinansowano z funduszy producenta, w porozumieniu z Direction Générale de l’Armement (agencją zamówień wojskowych) (Kontrakty na Rafale F3R, 2014-01-10).

Rafale, będący podstawowym francuskim wielozadaniowym samolotem bojowym, przystosowany jest do przenoszenia wielu typów uzbrojenia, co umożliwia mu wykonywanie różnorodnych misji. Według producenta, jeden samolot tego typu ma zdolności bojowe równe 6 Mirage 2000 (GBU-50 dla Mirage 2000D, 2014-01-22).

Obecnie Rafale może realizować zadania bezpośredniego wsparcia lotniczego z użyciem pokładowego 30-mm działka i bomb kierowanych GBU-12/24, AASM i GBU-49, rozpoznania strategicznego w czasie rzeczywistym przy pomocy zasobnika AREOS (działania takie prowadzone były w Afganistanie, Libii i Mali) (Rafale zniszczył Galeba, 2011-03-24), czy uderzenia dalekiego zasięgu na cele strategiczne przy pomocy pocisków manewrujących SCALP-EG (co udowodniła kampania libijska).

Rafale może też zwalczać cele morskie pociskami Exocet AM39 Block 2 i wykonywać uderzenia nuklearne za pomocą pocisków powietrze-ziemia średniego zasięgu ASMP-A (ASMP-A w służbie, 2009-10-05). Od 2018 francuski samolot ma być przystosowany do przenoszenia pocisków Meteor, które razem z kpr MICA IR/EM i działkiem będą podstawowym uzbrojeniem do zwalczania celów powietrznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.