Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakończono ćwiczenia Ariadne 17

Marynarka wojenna, 11 kwietnia 2017

ORP Kontradmirał X. Czernicki wraz z podległymi okrętami SNMCMG2 zakończył udział w międzynarodowym ćwiczeniu sił przeciwminowych, Ariadne 17.

Okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) opuściły port Patras i skierowały się na Morze Liguryjskie / Zdjęcie: kmdr ppor. Piotr Adamczak, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

W ćwiczeniu wzięło udział 14 okrętów reprezentujących bandery 9 państw oraz grupy nurków-minerów (Manewry Ariadne 17 rozpoczęte, 2017-04-04). Ariadne 17 podzielono na trzy części. Fazę planistyczno-uzgodnieniową, prowadzoną w porcie, fazę morską, podczas której okręty realizowały zadania na morzu i fazę końcową polegającą na omówieniu ćwiczenia i jego wstępnej ocenie.

Działania na morzu zostały ukierunkowane na przeprowadzenie operacji przeciwminowej, której celem było umożliwienie wejścia do rejonu działania sił głównych oraz zapewnienie swobodnego przepływu jednostkom cywilnym dostarczającym zaopatrzenie. Zadania realizowało 11 okrętów przeciwminowych, które wspierały okręty dowodzenia i zabezpieczenia, w tym ORP Kontradmirał X. Czernicki. Aby operacja przeciwminowa była zbliżona do warunków rzeczywistych, występujących podczas kryzysu lub konfliktu, jednostki były nękane przez szybkie łodzie motorowe i śmigłowiec oraz musiały odpierać ataki samolotów myśliwsko-szturmowych Mirage 2000.

- Ćwiczenie było wyśmienitą okazją do doskonalenia umiejętności w zakresie walki przeciwminowej – zadania, do którego realizacji właśnie powołany jest SNMCMG2. Napotkane warunki i utrudnienia podczas prowadzenia działań w rejonie operacji były zbliżone do realnych, co wymagało od załóg okrętów dodatkowego wysiłku i tym samym dawało możliwość podnoszenia własnych kwalifikacji – powiedział dowódca PKW Czernicki 2017 i COMSNMG2, kmdr por. Aleksander Urbanowicz.

Nie zabrakło także elementów ogólnomorskich, jak manewrowanie w szykach, prowadzenie łączności, czy też przygotowanie do zaopatrywania na morzu i holowania. Nad wszystkimi działaniami podległych okrętów czuwał polski sztab zaokrętowany na Czernickim, do którego obowiązków należało dowodzenie siłami, w tym niezwłoczne reagowanie na zmieniającą się sytuację taktyczną.

Na podstawie informacji kmdra ppor. Piotra Adamczaka, DG RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.