Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Manewry Ariadne 17 rozpoczęte

Marynarka wojenna, 04 kwietnia 2017

Wczoraj na Morzu Jońskim rozpoczęła się morska faza międzynarodowego ćwiczenia sił przeciwminowych pk. Ariadne 17. W manewrach uczestniczy 14 okrętów reprezentujących bandery 9 państw oraz grupy nurków-minerów, śmigłowce, jak również pododdziały logistyczne i zabezpieczenia.

Ariadne jest jednym z największych ćwiczeń sił przeciwminowych organizowanych na Morzu Śródziemnym. Zazwyczaj biorą w nim udział okręty państw właśnie znad tego basenu. Po raz pierwszy Marynarka Wojenna RP uczestniczy w tych manewrach / Zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Marynarka Wojenna RP reprezentowana jest przez okręt dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz sztab Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNCMMG2, Kolejne zadania PKW Czernicki, 2017-02-07), którego zadaniem jest dowodzenie wydzielonymi sojuszniczymi siłami morskimi. Ćwiczenie potrwa do piątku. Jego organizatorem jest marynarka wojenna Grecji.

Okręty SNMCMG2 pod polskim dowództwem zacumowały w greckim Patras w piątek, 31 marca. Postój w porcie przeznaczony był przede wszystkim przygotowaniom do rozpoczynającego się ćwiczenia. Ciężar przygotowań spoczywał na oficerach sztabu Zespołu (PKW Czernicki na Morzu Egejskim, 2017-03-30).

W sobotę zorganizowane zostały spotkania robocze w zakresie poszczególnych elementów związanych z prowadzeniem działań. To właśnie na nich oficerowie sztabu otrzymali wytyczne i konsultowali ostatnie przygotowania do ćwiczenia. Dzień później uczestniczyli oni w odprawie koordynacyjnej, podczas której przedstawiono ostateczny plan ćwiczenia, po wprowadzeniu sugestii i ewentualnych poprawek.

Nie był to koniec pracy. Na podstawie otrzymanych danych polscy oficerowie przygotowali rozkazy i wytyczne do prowadzenia działań podczas manewrów, które przekazano na poszczególne okręty podporządkowane pod dowódcę PKW Czernicki 2017 i SNMCMG2, kmdr. por. Aleksandra Urbanowicza (Objęcie dowodzenia SNMCMG2, 2017-01-18), w tym: hiszpański ESPS Duero (ESPS Duero dołączył do SNMCMG2, 2017-01-30), turecki TCG Alanya, niemiecki FGS Rottweil i rumuński ROS Axente (Nowe okręty w SNMCMG2, 2017-03-07).

W poniedziałek z portu Patras na morze wyszły wszystkie jednostki biorące udział w ćwiczeniu: okręt dowodzenia ćwiczeniem – grecka fregata rakietowa HS Navarinon oraz okręt patrolowy HS Polemistis, okręty SNMCMG2, a także włoska jednostka badawcza ITS NRV Alliance i okręty przeciwminowe, w tym: greckie HS Kalisto, HS Evropi, HS Kalypso, hiszpański ESPS Tajo, francuski FS Lyre oraz egipski ENS El Sedeeq. Dodatkowo manewry obserwowane są przez oficerów z Bułgarii, Rumunii, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zasadniczym zadaniem ćwiczenia jest przeprowadzenie symulowanej operacji przeciwminowej. Podczas manewrów okręty będą także musiały walczyć z zagrożeniami asymetrycznymi - zarówno z powietrza, jak i z wody oraz odeprzeć atak nieprzyjacielskich samolotów. Nie zabraknie także elementów ogólno morskich, jak manewrowanie w szykach, prowadzenie łączności, czy też przygotowanie do zaopatrywania na morzu i holowania.

Na podstawie informacji kmdra ppor. Piotra Adamczaka, DO RSZ


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.