Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Air Policing nad Bułgarią

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 12 września 2016

Od piątku przestrzeń powietrzną Bułgarii osłaniają samoloty USAF.

F-15C ze 194th Expeditionary Fighter Squadron ląduje w bazie Graf Ignatiewo. Przez tydzień amerykańskie samoloty mają strzec przestrzeni powietrznej Bułgarii / Zdjęcie: USAF

W piątek dwie pary myśliwców MiG-29 Wojennowzdusznitych Sił (wojsk lotniczych Bułgarii) i F-15C  US Air Force (wojsk lotniczych USA) wykonały pierwszą w historii wspólną misję, polegającą na patrolowaniu i niedopuszczeniu do naruszania granic oraz udzielaniu pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych (tzw. Air Policing) w przestrzeni powietrznej Bułgarii. Potrwa ona do 16 września. Amerykanie stacjonują w bazie lotniczej Graf Ignatiewo.

Rząd w Sofii podjął decyzję o wspólnej ochronie przestrzeni powietrznej kraju z powodu licznych naruszeń, jakich dopuszczają się ostatnio samoloty WWS FR. Jak poinformował bułgarski minister obrony Nikołaj Nenczew, w sierpniu miało miejsce 10 tego rodzaju incydentów. Rosyjskie samoloty wlatywały w bułgarską przestrzeń powietrzną bez włączania transponderów.

Amerykanie wysłali do Bułgarii 4 myśliwce F-15C Eagle i około 75 pilotów i mechaników, wchodzących w skład 194th Expeditionary Fighter Squadron. Na co dzień lotnicy służą w 144th Fighter Wing California ANG z Fresno i 104th Fighter Wing Massachusetts ANG z Barnes oraz w 52nd Fighter Wing ze Spangdahlem. Rozkazy operacyjne dla 194th EFS wydaje Centrum Połączonych Operacji Lotniczych (CAOC) znajdujące się w hiszpańskiej bazie Torrejon.

Wojennowzdusznite Siły mają aktualnie tylko 4 MiG-29A/UB zdatne do lotu, w związku z czym rząd w Sofii poprosił o pomoc w obronie przestrzeni powietrznej sojuszników z NATO (Izrael oferuje Bułgarii F-16, 2016-08-06). W czerwcu MON poinformowało, że misje Air Policing nad Bułgarią wykonywać będą także Siły Powietrzne. Kraje NATO odpowiadają także za ochronę przestrzeni powietrznej Albanii, Islandii i państw bałtyckich (Francuzi i Niemcy na straży Bałtyku , 2016-09-01, Gwardia Narodowa na Islandii , 2016-04-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.