Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby Talon HATE

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 maja 2017

Boeing przeprowadził próby zasobnika Talon HATE, przeznaczonego do łączności przy użyciu różnych protokołów.

F-15C z zasobnikiem Talon HATE podwieszonym pod kadłubem / Zdjęcie: Boeing

Próby Talon HATE przeprowadzono z użyciem pary myśliwców F-15C w bazie US Air Force Nellis. Podwieszone pod ich kadłubami zasobniki umożliwiły wymianę danych taktycznych z użyciem protokołów Link 16, Common Data Link, Wideband Global SAMCOM i Intra-Flight Data Link (IFDL).

W łącze informacyjne IFDL wyposażone są samoloty wielozadaniowe F-22A Raptor. Urządzenie to umożliwia im wymianę informacji z innymi samolotami tego typu. Jednak nie mają łącza Link 16, jakie zabudowane jest w innych statkach powietrznych, okrętach i pojazdach używanych przez siły zbrojne NATO i USA.

F-22A może odbierać informacje przekazywane za pośrednictwem Link 16, ale nie może za jego pomocą przesyłać danych do innych użytkowników tego protokołu. Z tego powodu piloci Raptorów muszą posługiwać się radiostacjami, nadając krótkie komunikaty (Integracja uzbrojenia F-22A, 2017-05-08).

Opracowany przez Boeinga zasobnik Talon HATE ma być rozwiązaniem problemu łączności pomiędzy F-22A i innymi sojuszniczymi jednostkami. Jest to węzeł łączności, odbierający informacje z baz danych i satelitów oraz od samolotów bojowych i centrów kierowania i dowodzenia.

Wyposażenie zasobnika scala dane w pojedynczy obraz sytuacji taktycznej, a następie przesyła go za pomocą łącza informacyjnego, zwiększając świadomość sytuacyjną i polepszając łączność pomiędzy jednostkami sojuszniczymi. Co najważniejsze Talon HATE może odbierać sygnały z IFDL, dzięki czemu dane wywiadowcze zarejestrowane przez urządzenia pokładowe Raptora są dostępne dla załóg innych samolotów, które z nim współdziałają.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.