Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rekordowe kontrakty USA z Arabią Saudyjską

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 maja 2017

W czasie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej podpisano umowy i porozumienia dotyczące zakupów wojskowych o wartości 109,7 mld USD. 8 z nich to umowy w ramach procedury FMS (Foreign Military Sale) o wartości 12,5 mld USD. Podpisano je 19 maja, w przeddzień wizyty Trumpa.

Pozostałe porozumienia mają różne znaczenie prawne. To w większości memoranda o współpracy, które dopiero będą konkretyzowane. Wartość tych 34 porozumień wynosi 95,2 mld USD. Mogą one przybrać zarówno formę umów w ramach FMS, jak i DCS (Direct Commercial Sales).

Powitanie prezydenta Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej. Rijad, 20 maja 2017 / Zdjęcie: Saudi Press Agency

O szczegółach zawartych umów niewiele wiadomo. Poinformowano jedynie, że Arabia Saudyjska zamówiła w USA kompleksy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe THAAD, kolejne zestawy Patriot i pociski rakietowe do nich, radiolokacyjne systemy rozpoznawcze na aerostatach, systemy kontroli i ochrony granic, radiolokatory pola walki, transportery opancerzone, kolejne czołgi podstawowe Abrams, holowane haubice M777 i dużą liczbę śmigłowców.

O części z negocjowanych umów informowano już wcześniej. Chodzi m.in. o zakup 48 ciężkich śmigłowców transportowych CH-47F Chinook wartych 3,51 mld USD. Z kolei Lockheed Martin zawarł kontrakt na dostawę 150 śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky S-70i International Black Hawk, które mają być montowane w Arabii Saudyjskiej. Przy montażu ma zostać zatrudnionych 450 Saudyjczyków.

Jedno z porozumień przewiduje dostawę dla saudyjskiej marynarki wojennej 4 wielozadaniowych okrętów Multi-Mission Surface Combatant (MMSC), które są przystosowanymi do jej potrzeb Littoral Combat Ship (LCS) dostarczanymi US Navy (USS Gabrielle Giffords w drodze do Teksasu, 2017-05-14). Wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem serwisowym oraz szkoleniem obsług, kontrakt ma być wart 11,25 mld USD. Inna umowa dotyczy dostawy 30 szybkich kutrów typu Mk V za ponad miliard dolarów.

W związku z wizytą Donalda Trumpa w Rijadzie ogłoszono zawarcie nie tylko umów wojskowych, ale i cywilnych. Łączna wartość wszystkich porozumień ma być warta blisko 380 mld USD (tylko saudyjski koncern naftowy Aramco ogłosił zawarcie umów wartych 50 mld USD, a amerykański General Electric ok. 15 mld USD), a czas realizacji to co najmniej 10 lat. Wydaje się jednak, że wiele z nich to dopiero nie do końca sprecyzowane plany, zaś część to nie transakcje zakupowe, lecz arabskie inwestycje w znajdującą się w fatalnym stanie amerykańską infrastrukturę. Według nieoficjalnych informacji, ich wartość ma wynieść 40 mld USD (Trump w czasie kampanii wyborczej mówił o konieczności zainwestowania co najmniej biliona dolarów na najpilniejsze potrzeby w tym zakresie).

Przed wizytą prezydenta Trumpa Arabia Saudyjska zapowiedziała inwestycje w rozwój rodzimego sektora obronnego. W ich ramach Public Investment Fund tworzy państwowy koncern Saudi Arabian Military Industries (SAMI). Według planów, do 2030 ma on wejść do grona 25 największych producentów uzbrojenia na świecie.

USA traktują Arabię Saudyjską jako najważniejszego, poza Izraelem, partnera politycznego, gospodarczego i militarnego w regionie. Tymczasem wiele innych państw, w tym także z NATO, traktuje ten kraj jako opresyjną dyktaturę, łamiącą podstawowe wolności obywatelskie. Z tego powodu z odstaw uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej zrezygnowały m.in. Niemcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.