Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tankowanie F-15C z MC-130J na ziemi

Lotnictwo wojskowe, 02 sierpnia 2017

Podczas ćwiczeń pk. Rapid Eagle załogi samolotów myśliwskich F-15C Eagle szkoliły się w pobieraniu nafty ze zbiorników samolotów wielozadaniowych MC-130J podczas postoju na ziemi. W manewrach przeprowadzonych 26 lipca w bazie RAF Mildenhall wziął udział personel 3 skrzydeł US Air Force, stacjonujących w W. Brytanii: 48th Fighter Wing, 352d Special Operations Wing i 100th Air Refueling Wing.

Personel obsługowy rozpoczyna operację naziemnego tankowania F-15C ze zbiorników MC-130J / Zdjęcie: US Air Force

W ramach ćwiczeń para MC-130J ze składu 67th Special Operations Squadron poleciała najpierw do bazy RAF Lakenheath, gdzie na ich pokład wsiadł personel obsługowy F-15C. Następnie samoloty przeleciały do bazy Mildenhall, gdzie zostawiły ludzi i wystartowały ponownie, kierując się do określonego wcześniej wysuniętego punktu zaopatrzenia w amunicję i paliwo.

W tym samym miejscu pojawiły się także 4 F-15C z 493rd Fighter Squadron. Po lądowaniu wszystkich samolotów przeprowadzono operację uzupełnienia paliwa przez Eagle. Nafta była czerpana ze zbiorników MC-130J.

Ćwiczenia Rapid Eagle były pierwszymi w historii, podczas których przeprowadzono naziemne tankowanie F-15C przez MC-130J. W przyszłości US Air Force zamierzają zrealizować podobne ćwiczenia z udziałem większej liczby samolotów.

Docelowo operacje takie będą wykonywane w warunkach bojowych. Z taktycznego punktu widzenia zdolność do tankowania samolotów wielozadaniowych na ziemi przez inne statki powietrzne umożliwia operowanie z przygodnych lotnisk i lądowisk o nawierzchni nieutwardzonej, nieposiadających kosztownej i skomplikowanej infrastruktury. Co najważniejsze, skraca to czas odnowienia zdolności bojowej bez konieczności powrotu do bazy.

Wcześniej podobne ćwiczenia przeprowadzili lotnicy US Marine Corps. W ich trakcie samolot wielozadaniowy F-35B Lightning II pobierał paliwo ze zbiorników przemiennopłata MV-22B Osprey (Naziemne tankowanie F-35B z Ospreya, 2016-05-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.