Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wstępna zdolność bojowa F-35B

Lotnictwo wojskowe, 03 sierpnia 2015

US Marine Corps zgłosił wstępną zdolność bojową pierwszej eskadry wyposażonej w samoloty F-35B.

Pierwszą jednostką wyposażoną w F-35B, która zgłosiła wstępną zdolność bojową jest Marine Strike Fighter Squadron 121 / Zdjęcie: USMC

W piątek Dowódca US Marine Corps gen. Joseph Dunford zgłosił Kongresowi USA uzyskanie wstępnej zdolności bojowej przez pierwszą eskadrę wyposażoną w samoloty Lockheed Martin F-35B Lightning II. Jednostka – Marine Strike Fighter Squadron 121 (eskadra myśliwsko-uderzeniowa, VMFA-121) Green Knights, stacjonująca w bazie MCAS Yuma w stanie Arizona – została powołana do życia 20 listopada 2012.

Przed przezbrojeniem na F-35B VMFA-121 użytkowała samoloty wielozadaniowe F/A-18D Hornet Night Attack (przystosowane do wykonywania uderzeń nocnych). Zmiana wyposażenia spowodowała także zniknięcie z nazwy jednostki skrótu AW (All Weather – zdolna do działań w niesprzyjających warunkach atmosferycznych).

Obecnie jej wyposażenie stanowi 10 F-35B (wersji skróconego startu i pionowego lądowania) z oprogramowaniem Block 2B. Samoloty przystosowane są do wykonywania zadań bezpośredniego wsparcia lotniczego, działań ofensywnych i defensywnych w ramach walki o przewagę w powietrzu, izolacji lotniczej, eskorty jednostek uderzeniowych oraz poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów.

Uzyskanie wstępnej zdolności bojowej F-35B USMC udało się uzyskać z 4,5-letnim opóźnieniem. Początkowo planowano je w 2010. Data była następnie przesuwana na 2012, a później na lipiec 2015. Samoloty VMFA-121 są obecnie zdolne tylko do wykonywania podstawowych misji powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, ponieważ nie dopracowano jeszcze wszystkich algorytmów związanych z użyciem wyposażenia pokładowego.

Całkowita zdolność bojowa F-35B będzie zgłoszona razem z wdrożeniem oprogramowania Block 3F, które ma być gotowe w 2017. W tym samym roku VMFA-121 zostanie przebazowana do Iwakuni w Japonii, na swoją pierwszą misję.

W przyszłym roku budżetowym w F-35B zostanie wyposażona stacjonująca w bazie Yuma Marine Attack Squadron 211 (eskadra uderzeniowa, VMA-211), użytkująca obecnie AV-8B Harrier II. W roku fiskalnym 2018 nowe samoloty otrzyma Marine Fighter Attack Squadron 122 (VMFA-122) z bazy Beaufort, mająca na stanie F/A-18A/C Hornet (Koniec prób operacyjnych F-35B, 2015-06-01).

Uzyskanie wstępnej zdolności bojowej przez F-35A z bazy US Air Force Hill zaplanowano w sierpniu 2016 (Naziemne próby GAU-22/A, 2015-07-27).  Natomiast pierwsza jednostka lotnictwa US Navy, wyposażona w F-35C ma zgłosić analogiczną zdolność 2 lata później.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.