Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Super Tucano z USA dla Nigerii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 sierpnia 2017

Podporządkowana Pentagonowi Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała 2 lipca 2017 Kongres o zamiarze sprzedaży Nigerii 12 samolotów szkolno-bojowych z napędem turbośmigłowym Embraer A-29 (EMB-314) Super Tucano. Wartość kontraktu, realizowanego w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS), miałaby nie przekroczyć 593 mln USD. Dostawa ma obejmować niewyspecyfikowane uzbrojenie, zapas części zamiennych, wyposażenie serwisowe i wsparcie techniczne.

W styczniu 2016 do Afganistanu dostarczono partię pierwszych czterech samolotów A-29 Super Tucano z 20 zamówionych. Takie same są obecnie oferowane Nigerii / Zdjęcie: USAF – Nathan Lipscomb

Głównym realizatorem kontraktu ma być Sierra Nevada Corporation. Samoloty miałyby być montowane z części dostarczonych przez brazylijskiego Embraera w zakładach w Jacksonville na Florydzie. Podobnie jak Super Tucano dostarczane do Afganistanu i Libanu (Pierwsze Tucano już w Afganistanie, 2016-01-18).

O negocjacjach w sprawie sprzedaży Nigerii samolotów Super Tucano informowano od kilku lat. Bezpośrednie rozmowy na ten temat prowadziła też Brazylia. W marcu br. media podawały, że Embraer sprzedał Nigerii 3 samoloty tego typu wycofane wcześniej z eksploatacji w brazylijskich wojskach lotniczych (A-29 dla Nigerii, 2017-08-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.