Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy afgański A-29

Lotnictwo wojskowe, 26 września 2014

Embraer zaprezentował pierwszy samolot uderzeniowy A-29 Super Tucano, przeznaczony dla sił zbrojnych Afganistanu.

Pierwszy A-29, jaki trafi do wojsk lotniczych Afganistanu. Kraj ten zamówił 20 Super Tucano / Zdjęcie: Embraer

Wczoraj w zakładach w Jacksonville na Florydzie Sierra Nevada Corporation (SNC) i Embraer Defense & Security zaprezentowały publicznie turbośmigłowy samolot uderzeniowy A-29 Super Tucano. Jest to pierwszy z 20 samolotów tego typu, jakie trafią do wojsk lotniczych Afganistanu, w ramach programu Light Air Support.

Porozumienie zawarte pomiędzy SNC i rządem USA zakłada dostawę A-29 Super Tucano wraz z pakietem wsparcia, w tym m.in. szkoleniem załóg lotniczych i personelu obsługowego, usługami logistycznymi i częściami zamiennymi (Super Tucano dla Afganistanu, 2013-02-28). Wartość umowy wynosi 427 mln USD (1,4 mld zł).

Afgańskie A-29 powstają we wspomnianej wytwórni w Jakcsonville. Przy pracach związanych z montażem struktur, zabudową instalacji pokładowych i elementów wyposażenia oraz próbami naziemnymi i w locie zatrudnionych jest ok. 120 osób. Obecnie znajduje się tam 6 Super Tucano w różnych stadiach montażu.

Zaprezentowany wczoraj A-29 zostanie dziś przerzucony do bazy US Air Force Moody, gdzie posłuży do szkolenia amerykańskich pilotów i mechaników. Ci z kolei przekażą nabytą wiedzę Afgańczykom.  

Embraer zdobył zamówienia na 210 Super Tucano. Dotychczas dostarczono 170 z nich. Podczas 10-letniej eksploatacji w wojskach lotniczych 9 krajów samoloty tego typu wylatały ponad 230 tys. h, z tego 31 tys. h w trakcie misji bojowych (LAAD 2013: Nowi nabywcy Super Tucano, 2013-04-11, Gwatemala kupuje Super Tucano, 2012-10-19, Indonezyjskie Super Tucano, 2012-08-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.