Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwiększenie francuskich zamówień eksportowych

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 21 stycznia 2009

Herve Morin, francuski minister obrony poinformował w poniedziałek, że wartość umów zbrojeniowych, zawartych z zagranicznymi odbiorcami w 2008, wyniosła 6,3 mld Euro (8,28 mld USD).

Wartość zamówień okazała się w ten sposób rekordowa. W 2007 wyniosły one 5,66 mld, a rok wcześniej - 5,74 mld Euro. Z drugiej jednak strony minister Morin stwierdził, że w obliczu niepewnej sytuacji finansowej, część tych zamówień może zostać anulowana lub zmniejszona. Co gorsza, ubiegły rok był kolejnym, w którym nie udało się podpisać umowy, dotyczącej samolotów wielozadaniowych Rafale. Jest to tym bardziej frustrujące, że Francja eksportowała wcześniej samoloty Mirage do kilkunastu państw świata. Teraz największe nadzieje może wiązać z przetargami w Szwajcarii i Indiach, choć Rafale ma tam bardzo silną konkurencję (zobacz np.: II etap szwajcarskiego przetargu).

Herve Morin, w czasie noworocznego spotkania z reprezentantami sił zbrojnych, potwierdził, że Paryż chce dogonić Londyn w wysokości zdobywanych zamówień wojskowych. W 2007 Wielka Brytania podpisała umowy o łącznej wartości ponad 19 mld USD, w połowie uzyskanej za sprawą kontraktu na dostawy 72 Eurofighterów do Arabii Saudyjskiej (zobacz: Eurofightery dla Arabii Saudyjskiej potwierdzone).

Na razie nie zaprezentowano danych, dotyczących realnej wartości francuskiego eksportu w ubiegłym roku. Podobne dane za rok 2007, opublikowano dopiero w październiku 2008 (zobacz: Wzrost francuskiego eksportu).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.