Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Certyfikacja przed misją

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 19 września 2017

Dwa tygodnie intensywnych ćwiczeń w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zakończyły się certyfikacją 1. i 2. plutonu ochrony, które będą częścią VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan w ramach misji Resolute Support. Trzon szkolących się pododdziałów stanowią żołnierze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej.

Zadaniem żołnierzy 1. i 2. plutonu ochrony VII zmiany PKW Afganistan będzie zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób podczas udziału w misji szkoleniowej Resolute Support, a także całego kontyngentu / Zdjęcia: archiwum VII zmiany PKW Afganistan

Czternastodniowe szkolenie, prowadzone w dzień i nocą, zwieńczył egzamin, który wymagał od żołnierzy potwierdzenia właściwego przygotowania do wykonywania zadań poza granicami kraju. Sprawdzeniu poddano m.in. umiejętności strzeleckie, znajomość procedur z zakresu zachowania się podczas ochrony ważnych osób, precyzyjnego naprowadzania lotnictwa, oczyszczania dróg z materiałów wybuchowych i improwizowanych urządzeń wybuchowych, wzywania ognia artylerii pola walki i wsparcia z powietrza, a także procedur ewakuacji medycznej. Znajomość międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym zasad użycia siły, również była jednym z elementów sprawdzenia.

W październiku przeprowadzona zostanie certyfikacja VII zmiany PKW Afganistan. W połowie listopada żołnierze kontyngentu rozpoczną przemieszczanie się w rejon przyszłych działań.

Od czerwca służbę w Afganistanie pełnią żołnierze VI zmiany PKW (Zmiana dowództwa PKW RSM, 2017-06-12). Jej trzon tworzą pododdziały 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (Certyfikacja plutonów 6. zmiany PKW Afganistan, 2017-04-18). Udział polskich wojskowych w misji Resolute Support ma charakter doradczo-szkoleniowy, bez angażowania w bezpośrednie operacje bojowe (Żołnierze PKW Afganistan wzięli udział w Spur Ride, 2017-07-06).

Na podstawie informacji kpt. Katarzyny Sawickiej i por. Dawida Bujacza, 10. BKPanc.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.