Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przygotowania do afgańskiej misji

Wojska lądowe, 10 kwietnia 2017

Żołnierze pododdzialów szkolących się na potrzeby 6. zmiany PKW Afganistan doskonalili umiejętności działania w terenie zurbanizowanym i górzystym na terenie OSPWL Wędrzyn.

Na terenie OSPWL Wędrzyn trwa szkolenie żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przygotowujących się do wyjazdu do Afganistanu / Zdjęcia: szer. Dawid Sofiński, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana

Od 1 kwietnia na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn trwa szkolenie żołnierzy plutonów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, przygotowujących się do służby w ramach 6. zmiany PKW Afganistan. W pierwszym tygodniu zajęć wojskowi doskonalili umiejętności działania w terenie zurbanizowanym i górzystym, prowadzenia patroli i konwojów, ochrony osób i umiejętności prowadzenia ognia pododdziałem w różnych sytuacjach taktycznych w dzień i w nocy (Komandosi szkolili Zawiszaków, 2017-03-17).

Zawiszacy trenowali strzelania sytuacyjne, m.in. walkę na wzgórzu, gdzie dowódcy dowodzili plutonem podczas ataku na posterunek kontrolny zgodnie z poznanymi procedurami, a po ewakuacji rannych i wycofaniu oddziału w rejon bezpieczny postawili zadania powrotu do miejsca zasadzki w celu ewakuacji uszkodzonego sprzętu.

Scenariusz zajęć przewidywał również przygotowania się do walki ogniowej z nieprzyjacielem, rozwinięcie, wykrywanie, rozpoznawanie celów i meldowanie dowódcy, a następnie na jego komendę, zwalczanie ich zgodnie z warunkami strzelania sytuacyjnego. Dowódcy plutonów i drużyn stawiali zadania i komendy ogniowe oraz kierowali ogniem podległych pododdziałów. Jednocześnie nadzorowali sposób realizacji postawionych zadań.

W pierwszym tygodniu szkolenia poligonowego żołnierze ćwiczyli również zagadnienie związane ze strzelaniem sytuacyjnym w ochronie bazy, które polegało na realizacji procedury wzmocnienia ochrony zewnętrznego pierścienia umocnień i zwalczaniu atakującego nieprzyjaciela w wyznaczonym sektorze obrony.

Pomoc w szkoleniu udzielają żołnierze gliwickiej jednostki specjalnej JWA (Agat). Zawiszacy używają m.in. samochodów terenowych M-ATV 4x4 klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected, PD2016: M1240A1 w końcu u komandosów, 2016-06-03). Podobnym sprzętem będą poruszać się w rejonie misji.

Na podstawie informacji por. Kamila Wojciechowskiego, 15. GBZmech
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.